Energetika Nazirliyinin təşkilatçılığı və Beynəlxalq Enerji Xartiyasının dəstəyi ilə “EU4Energy” proqramı çərçivəsində hazırlanmış “Azərbaycanın Enerji Effektivliyinə dair Milli Fəaliyyət Planı” layihəsinin  Avropa İttifaqı, beynəlxalq təşkilatlar, bir sıra yerli və xarici dövlət qurumlarının nümayəndələri, eləcə də  ekspertlərin iştirakı ilə müzakirəsi keçirilib.
Energetika Nazirliyinin Aparat rəhbəri Zaur Məmmədov ölkədə enerji təhlükəsizliyinin dayanıqlılığının təmin edilməsi, ümumi daxili məhsulun enerji tutumunun azaldılması, ətraf mühitin qorunması, ölkə iqtisadiyyatının rəqabətədavamlılığının gücləndirilməsi, kommunal xidmətlərdə israfçılığın və xərclərin azaldılması üçün enerji resurslarından effektiv istifadənin vacib olduğunu deyib. Bildirilib ki, energetika sahəsində dövlət enerji siyasətinin tərkib hissəsi olaraq enerji resurslarından səmərəli və effektiv istifadənin təmin edilməsi, enerji resurslarından istifadənin müasir tələblərə və standartlara uyğunlaşdırılması üçün hüquqi bazanın yaradılması məqsədilə Energetika Nazirliyi  tərəfindən Enerji Xartiyasının dəstəyi ilə "Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında" Qanun layihəsi hazırlanıb və hökumətə təqdim edilib. Z.Məmmədov bu  istiqamətdə atılan addımların davamı olaraq "Enerji Effektivliyinə dair Milli Fəaliyyət Planı"nın hazırlandığını və layihə üzrə İşçi Qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edilib ki, Enerji Xartiyası tərəfindən təqdim olunan Milli Fəaliyyət Planı ilə bağlı Tədbirlər Planının ilkin layihəsi hazırdır və bugünkü müzakirələrdə rəy və təkliflər öyrəniləcəkdir.
“EU4Energy” layihəsinin meneceri Bilyana Çobanova Azərbaycanla Avropa İttifaqı arasındakı münasibətlərdən danışaraq, energetika sahəsində birgə əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib və Milli Fəaliyyət Planının əhəmiyyətindən, eləcə də 2020-2025-ci illər üzrə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan enerji effektivliyinə dair qənaət tədbirlərinin vacibliyindən bəhs edib.
İclasda xarici ekspertlər tərəfindən Milli Fəaliyyət Planı ilə bağlı Bolqarıstan və Türkiyə təcrübəsi diqqətə çatdırılıb, nəqliyyat, sənaye, kənd təsərrüfatı və digər sektorlarda enerji istehlakında səmərəlilik tədbirləri, gələcək hədəflər, enerjinin idarə olunmasına dair öhdəliklər barədə məlumat verilib. Tədbirdə həmçinin təbii qaz, elektrik enerjisi, istilik enerjisi istehsalı, ötürülməsi və paylanması, sənaye, enerji istifadə məhsulları, yaşayış, kommersiya və ictimai binalar, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı sektorları üzrə enerji effektivliyi tədbirlərinin müəyyən edilməsi ilə bağlı İşçi Qrupunun təklifləri nəzərdən keçirilib.
Yekunda  Milli Fəaliyyət Planı layihəsi üzrə növbəti atılacaq addımlar və  görüşlərin keçirilməsi razılaşdırılıb.

The draft National Action Plan on Energy Efficiency was discussed
The draft “National Action Plan on Energy Efficiency”, which was developed within the “EU4Energy” program with the support of the Ministry of Energy of Azerbaijan and the International Energy Charter, was discussed with the participation representatives of the European Union, international organizations, several local and foreign government agencies, as well as experts.
The Head of Administration of the Ministry of Energy Zaur Mammadov said that the efficient use of energy resources is important to ensure energy security in the country, to reduce energy consumption of GDP, to preserve the environment, to enhance the competitiveness of the country's economy, to reduce wastage and costs in public utilities. It was noted that the Ministry of Energy with the support of the Energy Charter drafted a law "On the efficient use of energy resources and energy efficiency" and submitted it to the government with the purpose of ensuring efficient and effective use of energy resources as an integral part of the state energy policy in the power engineering sector, and creating a legal framework for the harmonization of the use of energy resources with the modern requirements and standards. Zaur Mammadov said that as a part of the measures taken in this direction, the “National Action Plan on Energy Efficiency” was developed and a working group on the project was established. It was noted that the first draft Action Plan on the National Action Plan submitted by the Energy Charter is ready and comments and suggestions will be shared in today`s discussions.
“EU4Energy” project manager Bilyana Chobanova spoke about Azerbaijan-EU relations and highly appreciated joint energy cooperation. The manager gave information on the necessity of the National Action Plan, as well as the importance of energy efficiency measures to be implemented in 2020-2025. At the meeting, the foreign experts shared the experience of Bulgaria and Turkey on the National Action Plan and informed on energy efficiency measures in the transport, industry, agriculture and other sectors, future objectives, and energy management commitments. At the event, proposals of Working Group on the determination of energy efficiency measures for natural gas, electricity, thermal energy production, transmission and distribution, industry, energy consumption products, residential, commercial and public buildings, transport and agriculture were also reviewed.
At the end, it was agreed to take further steps and to hold next meetings on the National Action Plan.