Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və “Ernst&Young” şirkətinin təşkilatçılığı ilə “Enerji bazarı islahatı” və “Enerji alqı-satqı müqavilələri” mövzusunda seminar keçirilib. Tədbirdə Avropa İttifaqı ölkələrində bu sahədə tətbiq edilən təcrübə barədə geniş dinləmələr keçirilib.
“Ernst&Young Azerbaijan” şirkətinin məsləhət xidmətləri üzrə rəhbəri Nərgiz Kərimova bu tədbirin gələcəkdə enerji bazarında islahatların aparılması prosesinə töhfə verəcəyini deyib. Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov agentliyin fəaliyyətə başladığı qısa müddət ərzində bir sıra beynəlxalq qurumlarla uğurlu əməkdaşlıq əlaqələrindən danışaraq, enerji bazarında islahatların həyata keçirilməsi və alqı-satqı müqavilələrinin tərtibində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. S.Axundov eyni zamanda yerli enerji bazarının xüsusiyyətlərinin araşdırılmasının vacibliyini də diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Polşa və Çexiyadan olan ekspertlərin bu ölkələrdə tətbiq olunan təcrübələrdən bəhs edən “Energetika sektorunun transformasiyası-dərslər və perspektivlər”, “Elektrik enerjisi alışı müqavilələri və digər sxemlər” adlı təqdimatları dinlənilib.

Workshop on Energy Market Reforms and Power Purchase Agreements
The Energy Regulatory Agency and the Ernst & Young organized a workshop on "Energy Market Reform" and "Power Purchase Agreements". Best practices of the European Union countries were presented in the workshop.
Nargiz Karimova, the Head of Consulting Services at Ernst & Young Azerbaijan, mentioned that this event would contribute to the process of energy market reforms in the future. Samir Akhundov, the Chairman of the Board of the Energy Regulatory Agency spoke about successful cooperation with a number of international organizations the Agency managed to establish in the short term, and underlined the importance of examining international best practices in implementation of energy market reforms and developing the power purchase agreements. S. Akhundov further emphasized the importance of examining the attributes of the local energy market.
The representatives from Poland and Czech Republic provided presentations on topics such as "Transformation of the energy sector - lessons learned and future perspectives", "Electricity power purchase agreements and other schemes", which dedicated to the best practices of the abovementioned countries.