Energetika naziri Pərviz Şahbazovun iştirakı ilə nazirlikdə “Energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləyici haqqında” Qanun layihəsinə əlavə və dəyişikliklərin edilməsi ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Energetika Nazirliyinin tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov qanun layihəsinin hazırlanması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib. Dövlət qurumlarından daxil olmuş rəy və təklifləri diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu qanun layihəsi ilk dəfə olaraq ölkədə energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləmə prosesinin və tənzimləyicinin fəaliyyətinin hüquqi çərçivəsini müəyyən edir. Bu qanunvericilik aktının hazırlanması zamanı tənzimləyici ilə bağlı dünyadakı müxtəlif təcrübələr öyrənilib.
Sonra nazirlik və agentliyin mütəxəsislərinin qanun layihəsinin hazırkı variantına dair fikirləri dinlənilib. Qanun layihəsinin maddələrinə əlavə və dəyişiklərlə bağlı irəli sürülmüş təkliflər nəzərdən keçirilib. Layihənin tezliklə yekunlaşdırılmasının vacibliyi qeyd edilib və bu istiqamətində müvafiq tövsiyələr verilib.
Qeyd edək ki, “Energetika və kommunal xidmətlər sahələrində tənzimləyici haqqında” Qanun layihəsinin Energetika Nazirliyinin təklifləri əsasında hazırlanması  “Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 29 may 2019-cu il tarixli 1209 nömrəli Sərəncamında öz əksini tapıb.

The draft Law "On regulator in the field of energy and utilities" was discussed
With the participation of Minister of Energy Parviz Shahbazov, discussions were held on amendments and additions to the draft law “On regulators in energy and utilities”. Chairman of the Board of Directors of the Energy Regulatory Agency under the Ministry of Energy Samir Akhundov informed about the work done in the preparation of the draft law. Comments and suggestions from state agencies were brought to the attention. It was noted that for the first time this draft law sets out the legal framework of the regulatory process and regulator's activity in the energy and utilities sectors in the country. During the development of this legislative act, various practices related to the regulator have been studied in the world.
Then, the opinions of experts of the Ministry and Agency on the ready version of the draft law were heard. The proposals on amendments and additions to the articles of the draft law were reviewed. It was noted that the project should be completed soon, and relevant recommendations were made in this direction.
It should be mentioned that the preparation of the draft law “On regulator in the field of energy and utilities” on the basis of proposals of the Ministry of Energy was reflected in the Order of the President of the Republic of Azerbaijan No 1209 dated 29 may 2019 “On accelerating reforms in the energy sector of the Republic of Azerbaijan”.