Energetika sektorunda islahatlar çərçivəsində Energetika Nazirliyi BMT İnkişaf Proqramı ilə əməkdaşlıq niyyətindədir
Energetika Nazirliyində BMT İnkişaf Proqramının Rezident nümayəndəsinin müavini Yuliya Şçerbininanın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Görüşdə “Azərbaycan Respublikasının energetika sektorunda islahatların sürətləndirilməsi haqqında” Sərəncamla müəyyən edilmiş tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqmətində BMT İnkişaf Proqramı ilə əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev bildirib ki, nazirliyə energetika sektorunda bütün istiqamətlər üzrə islahatlarla bağlı təkliflərin qabaqcıl beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla hazırlanması tapşırılıb. BMT İnkişaf Proqramının dəstəyi ilə potensial sahələr üzrə əməkdaşlıq edə və birgə səylərlə energetikada islahatlar prosesinə töhfə verə bilərik.
BMT İnkişaf Proqramının Rezident nümayəndəsinin müavini Yuliya Şçerbinina isə bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi, eləcə də dayanıqlı və etibarlı enerjiyə əlçatanlığın təmin edilməsi üzrə həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. Bildirilib ki, qurum Energetika Nazirliyi ilə sadlanan istiqamətlər üzrə əməkdaşlıqda və müvafiq qanun layihələri, islahat xarakterli təkliflərin hazırlanmasına zəruri texniki dəstək verməkdə maraqlıdır.
Sonra Azərbaycanın energetika sektorunda islahatlara və BMT İnkişaf Proqramının bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələrində həyata keçirdiyi regional və qlobal layihələrə dair təqdimatlar edilib. Potensial imkanların təhlili əsasında qısa müddətdə əməkdaşlıq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi razılaşdırılıb.

The Ministry of Energy is keen to cooperate with the United Nations Development Program within the framework of reforms in energy sector
A meeting with the delegation led by UNDP Deputy Resident Representative Yuliya Shcherbinina took place at the Ministry of Energy. At the meeting, the sides discussed opportunities for cooperation with the UNDP on implementing the measures identified by the Decree on " The acceleration of reforms in the energy sector of the Republic of Azerbaijan". Deputy Minister of Energy Samir Valiyev said that the Ministry was instructed to prepare proposals on reforms in all directions in the energy sector by taking into account advanced international experiences. With the support of the United Nations Development Program, we can cooperate on potential areas and contribute to the energy reform process with joint efforts.
UNDP Deputy Resident Representative Yuliya Shcerbinina spoke about renewable energy, energy efficiency, as well as implemented projects to ensure accessibility of sustainable and reliable energy. It was noted that the organization is interested in co-operation on the relevant directions with the Ministry of Energy and relevant laws, necessary technical support for the preparation of reform proposals.
Then they made presentations on reforms in the energy sector of Azerbaijan and regional and global projects implemented by UNDP in renewable energy and energy efficiency. According to the analysis of potential opportunities, it has been agreed to define areas of cooperation in a short period of time.