Energetika Nazirliyinin Çağrı mərkəzinin fəaliyyətinin 4 ili tamam olur
Vətəndaşların müraciətlərinə baxılması işinin səmərəli təşkili, daxil olan müraciətlərin çevik qəbulu və icrasının təmin edilməsi, energetika sahəsinə və nazirliyin səlahiyyətlərinə aid olan məsələlərə operativ baxılması məqsədilə 27 aprel 2018-ci ildə Energetika Nazirliyinin “974” Çağrı mərkəzi fəaliyyətə başlayıb.
Çağrı mərkəzi qanunvericiliklə verilən səlahiyyətlər çərçivəsində daxil olan müraciətlərin, o cümlədən ərizə, şikayət, sorğu, sual və təkliflərin qəbulu, baxılması və operativ cavablandırılması sahəsində müvafiq işlərin təşkilini həyata keçirir. Mərkəz Nazirliklə bərabər, Nazirliyin tabeliyində olan Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinə ünvanlanmış müraciətləri də qəbul edərək mərkəzlədirilmiş rejimdə fəaliyyət göstərir.
Vətəndaşlar Çağrı mərkəzinə qaz təchizatı, elektrik və istilik enerjisi, bərpa olunan enerji və digər məsələlərlə bağlı öz müraciətlərini ünvanlayır. Mərkəzdə müraciətlər dərhal qeydiyyata alınaraq, aidiyyəti üzrə icraçıya yönləndirilir. Müraciətlərə obyektiv və operativ şəkildə baxılır. Əsas məqsəd vətəndaşları yüksək həssaslıqla dinləmək, müraciətlərini qəbul etmək və yaranmış problemin həlli üçün dərhal tədbir görülməsinə nail olmaqdır.
Cari ilin aprel ayında “Media Təhlil Mərkəzi” İctimai Birliyi tərəfindən dövlət və özəl qurumların Çağrı mərkəzlərinin işinin qiymətləndirilməsi məqsədilə keçirilmiş sorğu nəticəsində Energetika Nazirliyinin Çağrı mərkəzinin fəaliyyəti on ballıq şkala üzrə 9-10 balla qiymətləndirilib. Sorğuda Çağrı mərkəzlərinin xidmət operativliyi, vətəndaşlarla danışıq səviyyəsi, suallara verilən cavablar və problemlərin həllinə obyektiv, düzgün yanaşma meyarları əsas götürülüb.
Çağrı mərkəzinin xidmətlərindən istifadə etmək üçün vətəndaşlar Bakı şəhəri üzrə “974”, bölgələrdən və ölkəmizdə mövcud olan bütün mobil operatorlardan "012 974", həmçinin (012) 598-16-53, (012) 598-16-54, (012) 598-16-55 (Qaynar xətt) nömrələrinə zəng etməklə Çağrı mərkəzinə müraciət edə bilərlər.

Call Center of Ministry of Energy celebrates its 4th anniversary
On 27 April 2018, “974” Call Center of the Ministry of Energy started to operate in order to effectively organize to receive citizens` appeals, ensure prompt reception and execution of incoming appeals, and promptly consider issues related to the field of energy and the authority of the Ministry.
Call Center carries out the organization of relevant works in the field of reception, consideration and prompt response of Appeals, including applications, complaints, inquiries, questions and suggestions within the power given by the legislation. Along with the Ministry, the Center also receives applications addressed to the Energy Regulatory Agency under the Ministry and Azerbaijan Renewable Energy Agency and operates in a centralized mode.
Citizens address their appeals to the Call Center on gas supply, electricity and heat energy, renewable energy and other issues. Applications in the Center are immediately registered and directed to the relevant executor. Appeals are considered objectively and promptly. The main goal is to listen to the citizens with high sensitivity, to receive their appeals and to achieve immediate measures to solve the problem.
In April of the current year, as a result of the survey conducted by “Media Analysis Center” Public Union in order to evaluate the work of Call Centers of public and private organizations, the activity of the Call Center of the Ministry of Energy was estimated by 9-10 points on a ten-point scale. The survey was based on the operational efficiency of Call Centers, the level of negotiations with citizens, answers to questions and the criteria for an objective and correct approach for solving problems.