Energetika Nazirliyində Araz çayı üzərində “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqlarının və su elektrik stansiyalarının tikintisinin davam etdirilməsi və istismarı ilə əlaqədar yaradılmış Birgə Texniki Komissiyanın Azərbaycan tərəfindən olan üzvlərinin iştirakı ilə iclas keçirilib.
İclasda “Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqları və su elektrik stansiyalarının tikintisinin cari vəziyyəti,  növbəti addımlar və bu işə məsul qurumların  öhdəlikləri müzakirə edilib. Komissiyanın həmsədri, energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov bildirib ki, bu sazişin icrası strateji əhəmiyyət daşıyır. Ona görə də işlərin sürətləndirilməsi və  qarşılıqlı məlumat mübadiləsi vacibdir.
“Xudafərin” və “Qız Qalası” hidroqovşaqları və su elektrik stansiyalarının tikintisi ilə bağlı işçi qrupun gördüyü işlərə dair məruzələr  dinlənilib. Bildirilib ki,  “Xudafərin” su bəndinin tikinti üzrə işlərin  95%-i  başa çatıb, “Qız Qalası” üzrə isə tikinti prosesinin gələn il tamamlanması gözlənilir.
Qeyd edək ki, Birgə Texniki Komissiyanın tərkibinə Müdafiə, Xarici İşlər, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Energetika, Fövqəladə Hallar, Ədliyyə, İqtisadiyyat, Maliyyə, Mədəniyyət Nazirlikləri, Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi, Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti, Meliorasiya və Su Təsərrüfatı, “Azərenerji”, “Azərişıq” ASC-lərin nümayəndələri daxildir.

Members from Azerbaijan of the Joint Technical Commission established for continuing the construction and exploitation of “Khudaferin” and "Giz Galasi" hydro-junctions and hydroelectrical power plants on the Aras river participated in the meeting at the Ministry of Energy.
During the meeting, the participants discussed such issues as the current state of construction of “Khudaferin” and "Giz Galasi" hydroelectrical power plants, next steps to be taken and the duties of structures responsible for the work. Co-chair of the Commission, Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov pointed out that the implementation of the agreement has strategic significance. Therefore, it is important to speed up the work and mutual exchange of information.
Also, the reports regarding the works implemented by the working group on the construction of “Khudaferin” and "Giz Galasi" hydroelectrical power plants were presented at the event. It was noted that 95% of the construction work on "Khudaferin" dam has been accomplished, and the completion of the "Giz Galasi" construction is expected next year.
The Joint Technical Commission is composed of representatives of Ministry of Defense, Ministry of Foreign Affairs, Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Energy, Ministry of Emergency Situations, Ministry of Justice, Ministry of Economy, Ministry of Finance, Ministry of Culture, the State Committee on Property Issues, the State Security Service, the State Border Service, Melioration and Water Management OJSC, Azerenergy OJSC, and Azerishiq OJSC.