Energetika Nazirliyində Xocalı faciəsinin 31-ci ildönümü anılıb
Energetika Nazirliyində Xocalı faciəsinin 31-ci ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Nazirlik və tabeli qurumların kollektivi iştirak edib.
Əvvəlcə Xocalı faciəsi qurbanlarının və şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov çıxış edərək, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə erməni hərbi birləşmələrinin keçmiş sovet ordusunun 366-cı alayının iştirakı ilə Xocalı şəhərinə hücumu zamanı dinc əhalinin başına gətirilən işgəncələrdən və törədilən cinayətlərdən bəhs edib. Xocalı soyqırımının Azərbaycan tarixinin ən dəhşətli səhifələrindən biri olduğu qeyd edilib, bu faciənin təkcə Azərbaycan və azərbaycanlıların deyil, bütün insanlığın, bəşəriyyətin faciəsi adlandırıldığı vurğulanıb.
Tədbirdə Xocalı soyqırımın dünyaya tanıdılması istiqamətində həyata keçirilən mühüm addımlar diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 1994-cü il fevralın 24-də Azərbaycan parlamenti Xocalı soyqırımı günü haqqında qərar qəbul edib. Heydər Əliyev Fondunun təşəbbüsü ilə "Xocalıya ədalət" kampaniyaları həyata keçirilib, bir sıra ölkələr və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən Xocalı faciəsinin tanınmasına, faciəyə beynəlxalq siyasi qiymətin verilməsinə və bununla bağlı mühüm sənədlərin qəbul edilməsinə nail olunub.
O da vurğulanıb ki, ermənilərin törətdiyi dəhşətli cinayətlər, vəhşiliklər xalqımızın mübarizə əzmini qıra bilməyib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ordumuz 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində şəhidlərimizin qanını yerdə qoymayaraq işğal altında olan torpaqlarımızı azad edib. Əldə edilən şanlı Zəfərlə ordumuz həm də Xocalı şəhidlərinin qisasını alıb.
Tədbirdə, həmçinin nazirliyin digər əməkdaşlarının Xocalı faciəsi ilə bağlı çıxışları dinlənilib, Xocalı soyqırımına həsr edilmiş videoçarx nümayiş olunub.

A memorial ceremony was held at the Ministry of Energy on the occasion of the 31st Anniversary of the Khojaly Tragedy. The event was attended by the staff of the Ministry and subordinate bodies.
First, the memory of the victims of the Khojaly Tragedy and our martyrs was commemorated with a minute of silence. In his speech Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov spoke about the tortures and crimes committed on the night of February 25-26, 1992 during the attack of Armenian military units on the city of Khojaly with the participation of the 366th Regiment of the former Soviet army. It was noted that the Khojaly Genocide was one of the most terrible pages in the history of Azerbaijan, and it was emphasized that this tragedy was called the tragedy of not only Azerbaijan and Azerbaijanis, but of all mankind.
At the event, the important steps taken to demonstrate the Khojaly Genocide to the world were brought to the attention. It was noted that on the initiative of the Great Leader Heydar Aliyev, on February 24, 1994, the Azerbaijani parliament adopted a decision on the Day of the Khojaly Genocide. At the initiative of the Heydar Aliyev Foundation, "Justice for Khojaly" campaigns were implemented, recognition of the Khojaly Tragedy by a number of countries and international organizations, international political assessment of the tragedy and adoption of important documents related to it were achieved.
It was also emphasized that the terrible crimes and atrocities committed by the Armenians could not break the determination of our people to fight. Under the leadership of the president of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our army liberated our occupied lands in 2020 as a result of the 44-day Patriotic War, not leaving the blood of our martyrs on the ground. With the glorious victory achieved, our army also avenged the Khojaly martyrs.
At the event, speeches of other employees of the Ministry on the Khojaly Tragedy were heard, and a video clip dedicated to the Khojaly Genocide was demonstrated.