Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 96 illiyi münasibətilə Energetika Nazirliyində tədbir keçirilib. Energetika naziri Pərviz Şahbazov çıxış edərək bildirib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin irəli sürdüyü inkişaf proqramları, kompleks tədbirlər, səmərəli kadr islahatları və idarəçilik metodları bütün sahələrdə, eləcə də enerji sektorunda uzunmüddətli inkişafın təməlini formalaşdırıb. Ötən əsrin 70-80-ci illərində neftçıxarma, neft emalı sənayesi və elektroenergetika sistemində əldə edilmiş nailiyyətlər məhz ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır.
Energetika naziri 90-cı illərdə Ulu Öndərin mürəkkəb vəziyyətdə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin qorunub saxlanması, siyasi böhranın aradan qaldırılması, sosial-iqtisadi problemlərin həlli istiqamətindəki xidmətlərindən də bəhs edib. Onun müəllifi olduğu neft strategiyasının qazandırdığı nailiyyətlərdən, Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) əsas ixrac boru kəməri, Bakı-Tbilisi-Ərzurum (Cənub Qafqaz Boru Kəməri) qaz kəməri və “Şahdəniz” layihələrinin həyata keçirilmə prosesi, iqtisadi və siyasi üstünlüklərindən danışıb: “Ulu Öndər Heydər Əliyevin bütün bu xidmətləri Xəzər regionunun Azərbaycan vasitəsilə enerji mərkəzi kimi qəbulunda mühüm rol oynadı. Ölkə iqtisadiyyatının sürətli inkişafına, neft gəlirlərinin insan kapitalına yönəldilməsinə nail olundu. Bu siyasət, Azərbaycanın enerji ölkəsi kimi uzunmüddətli inkişafında, eləcə də  enerji təhlükəsizliyinin təminatçısına çevrilməsində bu gün də mühüm rol oynayır.”
Ulu Öndərin ideyalarının, strateji inkişaf kursunun bu gün Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi qeyd edilib. Həyata keçirilən layihələr, elektroenergetika sisteminin dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi istiqamətində görülən tədbirlər Heydər Əliyev strategiyasının yeni mərhələdə inkişaf edən nümunələri kimi qiymətləndirilib.

The 96th anniversary of the National Leader was celebrated at the Ministry of Energy
An event was held at the Ministry of Energy on the occasion of the 96th anniversary of our national leader Heydar Aliyev. The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov said that development programs, complex measures, efficient personnel reform and management methods established by the National Leader Heydar Aliyev have laid foundation of the long-term development in all spheres as well as in the energy sector. The achievements in oil production, oil refinery industry and power-engineering industry in 70-80s of the last century are connected with the name of National Leader Heydar Aliyev.
The Minister of Energy also noted services of National Leader on protection of the state independence of Azerbaijan, elimination of political crisis, solution of sociol-economic problems in a complicated period in the 90's. He also spoke about achivements of oil strategy of Heydar Aliyev, and implementation, economic and political advantages of Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) main export pipeline, Baku-Tbilisi-Erzurum (South Caucasus Pipeline) gas pipeline and Shah Deniz project: “All these services of National Leader Heydar Aliyev played an important role in the acceptance of the Caspian region as an energy center through Azerbaijan. The rapid economic growth of the country, and directing oil revenues to human capital were achieved. This policy plays an important role in becoming a provider of energy security, as well as in the long-term development of Azerbaijan as a country of energy.”
It was noted that the ideas of the National Leader are successfully continued by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev today. The implemented projects, the measures taken to strengthen the sustainability of the power-engineering system have been regarded as samples of Heydar Aliyev's strategy, which are developed in the new stage.