Energetika Nazirliyində rusiyalı mütəxəssislərlə məlumat və təcrübə mübadiləsi aparılıb
Energetika Nazirliyində Rusiyanın ən böyük müstəqil təbii qaz istehsalçısı olan “Novatek” şirkətinin alim və mütəxəssislərdən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib. Tədbir Moskva Neft-qaz Biznesi İnstitutunun həyata keçirdiyi “Xəzər regionunun ən iri neft-qaz layihələri: biznesin əhəmiyyəti və texnologiyaların inkişafı” beynəlxalq təhsil proqramı çərçivəsində baş tutub.
Görüş zamanı energetika sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün elmi-texniki sahələr üzrə məlumat və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının əhəmiyyətinə toxunulub. Beynəlxalq təhsil proqramlarının həyata keçirilməsinin işgüzar əlaqələrin inkişafına, eləcə də sosial kapitalın möhkəmlənməsinə, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq çərçivəsində kadr potensialının hazırlanmasına mühüm töhfələr verə biləcəyi vurğulanıb.
Nümayəndə heyətinə ölkəmizin neft-qaz sənayesinin tarixi, müstəqillik illərində həyata keçirilən qlobal, həmçinin transregional layihələr, o cümlədən “Əsrin Müqaviləsi”, “Şahdəniz” və “Cənub Qaz Dəhlizi” layihələri haqqında məlumat verilib, müvafiq sahələrdə əldə olunmuş nailiyyətləri özündə əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib. Həmçinin elektroenergetika, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahələri üzrə aparılan islahatlar, perspektiv planlar, həyata keçirilən layihələr barədə təqdimatlar edilib.

Exchange of information and practices was made with Russian specialists at the Ministry of Energy
The Energy Ministry hosted a meeting with a delegation of scientists and specialists from Novatek, Russia's largest independent natural gas producer. The event was held within the framework of the international educational program "The largest oil and gas projects in the Caspian region: the importance of business and technology development" implemented by the Moscow Institute of Oil and Gas Business.
The meeting focused on the importance of exchanging information and practices in scientific and technical fields to further develop cooperation in the energy sector. It was noted that the implementation of international educational programs can make an important contribution to the development of business relations, as well as the strengthening of social capital and the training of human resources in the framework of mutually beneficial cooperation.
The delegation was briefed on the history of the country's oil and gas industry, global and trans-regional projects implemented during the years of independence, including the Contract of the Century, Shah Deniz, and the Southern Gas Corridor projects, and a video about the achievements in the relevant fields was shown. Presentations were also made on reforms in the field of electricity, renewable energy, energy efficiency, perspective plans, and implemented projects.