Energetika Nazirliyində Rusiya İşgüzar missiyasının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Energetika Nazirliyində nazir müavini Elnur Soltanov ilə Rusiya Federasiyası Sənaye və Ticarət Nazirliyinin Xarici Ticarət sahəsində Beynəlxalq Əməkdaşlıq və Lisenziyalaşdırma Departamentinin direktoru Roman Çekuşovun rəhbərlik etdiyi Rusiya İşgüzar missiyasının nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə səmərəli əməkdaşlıq münasibətlərindən bəhs edilib, Rusiya şirkətlərinin ölkəmizdə enerji sahəsinin inkişafı üzrə həyata keçirilən layihələrdə iştirakından məmnunluq ifadə olunub. Azərbaycanda energetika, o cümlədən “yaşıl enerji” sahəsində reallaşdırılan layihələr barədə məlumat verilib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin enerji potensialı, enerji infrastrukturunun bərpası üzrə görülən işlər və planlar qarşı tərəfin diqqətinə çatdırılıb. Rusiya şirkətləri ölkəmizdə enerji layihələrində investor qismində iştiraka dəvət edilib.
Qarşı tərəfdən müvafiq sahələrdə fəaliyyət göstərən Rusiya şirkətləri barədə ümumi məlumat verilərək, ölkəmizdə həyata keçirilən layihələrdə iştiraka maraq ifadə olunub. Bununla əlaqədar olaraq, Azərbaycanda həyata keçiriləcək layihələr və Rusiya şirkətləri barədə ətraflı məlumatların qarşılıqlı mübadiləsi ilə bağlı razılığa gəlinib.

A meeting with representatives of the Russian business mission was held at the Ministry of Energy
A meeting was held between Deputy Minister Elnur Soltanov and the delegation of the Russian business mission headed by director of the Department of International Cooperation and Licensing in Foreign Trade of the Ministry of Industry and Trade of the Russian Federation Roman Chekushov at the Ministry of Energy.
The sides discussed the efficient cooperation between the two countries in various fields, and expressed satisfaction with the participation of Russian companies in the projects on the development of the energy sector in our country. Information was provided about the projects implemented in Azerbaijan in the field of energy, including green energy. The energy potential of the liberated territories, the work done and plans to restore the energy infrastructure have been brought to the attention of the other party. Russian companies have been invited to participate in energy projects in our country as investors.
Other side gave general information about Russian companies operating in relevant fields and interest was expressed in participation in projects implemented in our country. In this regard, an agreement was reached on the mutual exchange of detailed information about the projects to be implemented in Azerbaijan and Russian companies.