Energetika Nazirliyində Rumıniya ilə enerji əməkdaşlığının inkişafı müzakirə edilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Rumıniyanın energetika naziri Virgil Daniel Popesku və strateji layihələr üzrə xüsusi nümayəndə Ana Birçal, həmçinin “Transgaz” və “Romgaz” şirkətlərinin rəhbər şəxslərinin daxil olduğu nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının prioritet istiqamətləri üzrə müzakirələr aparılıb. Energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafında Azərbaycan və Rumıniya arasında strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin mühüm rol oynadığı qeyd edilib. Həmçinin Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində VIII nazirlər iclasında Rumıniyanın iştirakı, layihəyə marağı yüksək təqdir edilərək, dəhlizin genişləndirilməsi çərçivəsində bu ölkənin layihəyə qoşulma perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə Azərbaycan və Gürcüstan üzərindən Rumıniyayadək Qara dəniz sualtı fiber-optik kabelin çəkilməsi layihəsi də nəzərdən keçirilib. Rumıniya layihə üzrə hazırda formalaşdırılan İşçi Qrupunda iştiraka dəvət edilib. Nazir Pərviz Şahbazov layihənin region ilə Avropa bazarı arasında elektrik enerjisinin ixrac imkanlarının genişləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycanın “yaşıl enerji”nin ixracı üçün potensial və planlarını diqqətə çatdırıb. Nazir deyib ki, hazırda həyata keçirilən bərpa olunan enerji layihələri və dənizdə külək enerjisi potensialının reallaşdırılması ilə bağlı planlar gələcəkdə Avropa ilə əməkdaşlıqda Azərbaycanı “yaşıl enerji” mənbələrindən istehsal ediləcək elektrik enerjisinin və hidrogenin ixracı sahəsində də mühüm tərəfdaşa çevirə bilər.
Söhbət zamanı ikitərəfli enerji əməkdaşlığının digər perspektivləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Development of energy cooperation with Romania was discussesed at the Ministry of Energy
Energy Minister Parviz Shahbazov received the Romanian Energy Minister Virgil Daniel Popescu and Special Envoy for Strategic and International Affairs Ana Birchall, as well as the delegation, which included the senior officials of Transgaz and Romgaz.
At the meeting, discussions were held on the priority areas of energy cooperation between the two countries. It was noted that strategic partnership between Azerbaijan and Romania plays an important role in the development of cooperation in the field of energy. Romania's participation and interest in the project were highly appreciated at the VIII Ministerial Meeting of the Southern Gas Corridor Advisory Council and the prospects of this country's participation in the project were discussed.
During the meeting, Georgia-Romania Black Sea submarine cable project was also considered Romania was invited to participate in the currently forming Working Group on the project. Minister Parviz Shahbazov emphasized the importance of the project in terms of expanding the export opportunities of electricity between the region and the European market and highlighted the potential and plans of Azerbaijan for the export of “green energy”. The Minister said that the ongoing renewable energy projects and plans related to the realization of offshore wind energy potential can make Azerbaijan an important partner also in the export of electricity and hydrogen, which will be produced from “green energy” sources, in the future in cooperation with Europe.