Energetika Nazirliyində növbəti kollegiya iclası keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi, nazirliyin struktur bölmələri və tabeliyindəki qurumların iştirakı ilə videokonfrans formatında növbəti kollegiya iclası keçirilib. İclasda "Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında" və “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarından irəli gələn alt qanunvericilik aktlarının hazırlanması istiqamətində müzakirələr aparılıb.
İclası açan kollegiya sədri Pərviz Şahbazov energetika sektorunun inkişafı, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən mühüm vəzifələrin irəli sürüldüyünü bildirib, bu istiqamətdə müəyyən olunmuş vəzifələrin icrasına diqqət çəkib. İclasın gündəliyinə bərpa olunan enerji mənbələri və enerji effektivliyi sahəsində qəbul edilmiş iki yeni qanunvericilik aktının tətbiqi barədə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Nazirlər Kabinetinin müvafiq fərman və sərəncamlarından irəli gələn tapşırıqların icrası üzrə görülmüş işlərin müzakirəsinin daxil edildiyi bildirilib. Qeyd olunub ki, Energetika Nazirliyinin müvafiq əmrləri ilə verilmiş bu tapşırıqların icrasının təmin edilməsi məqsədilə iki tədbirlər planı təsdiq edilib və ümumilikdə 21 işçi qrupu yaradılıb.
Sonra Elektroenergetika və enerji səmərəliliyi şöbəsinin müdiri Ələsgər Həsənovun və digər həmməruzəçilərin "Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanunundan irəli gələn alt qanunvericilik aktlarının hazırlanması istiqamətində görülmüş tədbirlərə dair məruzələri dinlənilib. Bildirilib ki, bu istiqamətdə 16 işçi qrupu yaradılıb və 13 qaydanın hazırlanması istiqamətində beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, o cümlədən Enerji effektivliyi fondunun yaradılması üzrə işlər davam etdirilir. Eyni zamanda, beynəlxalq təşkilatlar və maliyyə institutları ilə müvafiq istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq əlaqələri haqqında məlumat verilib.
İclasda “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunundan irəli gələn ikinci dərəcəli qanunvericilik aktlarının hazırlanmasının cari vəziyyəti haqqında məlumat verən Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin direktoru Təbriz Əmmayev bu istiqamətdə tədbirlər planının icrası məqsədilə 5 işçi qrupunun yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Bərpa olunan enerji mənbələri ərazisində elektrik enerjisi istehsalçısının seçilməsi və aktiv istehlakçıların dəstəklənməsi mexanizminin tətbiqinə dair qaydaların layihələrinin beynəlxalq məsləhətçi şirkət cəlb edilməklə hazırlandığı bildirilib. Bərpa olunan enerji mənbələri üzrə informasiya sisteminin əsasnaməsinin və bərpa olunan enerji mənbələri hesabına istehsal edilmiş elektrik enerjisinə mənbə sertifikatının verilməsi qaydasının hazırlanmaqda olduğu diqqətə çatdırılıb.
Kollegiya iclasında, həmçinin Azərbaycan Respublikasının Qanunlarının, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin aktlarının, Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin və Energetika Nazirliyinin normativ hüquqi aktlarının yeni qəbul olunmuş qanunlara uyğunlaşdırılmasına dair təkliflərin hazırlanması istiqamətində atılmış addımlar haqqında məlumat verilib.
İclasın sonunda kollegiyanın sədri Pərviz Şahbazov görüləcək işlər və qarşıda duran vəzifələrin icrası, sənədlərin icra vəziyyətinin və müddətinin nəzarətdə saxlanılması, icra intizamına riayət edilməsi ilə bağlı nazirliyin struktur bölmələrinə və tabeli qurumlara müvafiq tapşırıqlar verib.

The next Board Meeting in videoconference format was held under the chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov, with the participation of structural units and agencies of the Ministry. At the meeting, discussions were held on the development of sub-legislative acts arising from the laws of the Republic of Azerbaijan on "Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency" and on the “Use of Renewable Energy Sources in Power Generation".
Opening the meeting, the Chairman of the Board Parviz Shahbazov noted that the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev had set important tasks in the development of the energy sector, renewable energy and energy efficiency, drawing attention to the implementation of tasks in this direction. The agenda of the meeting included discussions on the implementation of the tasks arising from the relevant decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan and the Cabinet of Ministers on the application of two new legislative acts adopted in the field of renewable energy sources and energy efficiency. It was noted that two action plans were approved in order to ensure the implementation of these tasks issued by the relevant orders of the Ministry of Energy and 21 working groups were established in general.
Then, the reports were made by the Head of the Department of Electric Power Engineering Alasgar Hasanov and other co-rapporteurs on the measures taken to develop sub-legislative acts arising from the Law of the Republic of Azerbaijan "On Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency". It was noted that 16 working groups have been established in this direction and work is underway to study international experience in the development of 13 rules, including the establishment of the Energy Efficiency Fund. At the same time, information was provided on the cooperation with international organizations and financial institutions in relevant areas.
Informing about the current status of drafting secondary legislative acts arising from the Law of the Republic of Azerbaijan on the “Use of Renewable Energy Sources in Power Generation", the Head of Azerbaijan Renewable Energy Agency Tabriz Ammayev noted that 5 working groups have been established to implement the action plan in this direction. It was noted that the draft regulations on the selection of electricity producers in the area of renewable energy sources and the application of the mechanism of support for active consumers were prepared with the involvement of an international consulting company. It was brought to the attention that the procedure on the drafting regulations of the information system on renewable energy sources and certificate of origin for the generation of electricity from renewable sources has been underway.
At the Board Meeting, the information was provided on the steps taken to prepare proposals to bring the laws of the Republic of Azerbaijan, acts of the President of the Republic of Azerbaijan, normative legal acts of the Cabinet of Ministers and the Ministry of Energy in line with the newly adopted laws.
At the end of the meeting, the Chairman of the Board Parviz Shahbazov gave relevant instructions to the structural units and subordinate bodies of the Ministry on the implementation of the work to be done and upcoming tasks, control of the execution status and duration of documents, observance of executive discipline.