Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi, nazirliyin struktur bölmələrinin və tabeli qurumlarının rəhbərlərinin iştirakı ilə hibrid formatda kollegiya iclası keçirilib.
Kollegiyanın sədri çıxış edərək, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə energetika sahəsində əldə olunan nailiyyətlər, aparılan əsaslı islahatlardan bəhs edib, bu sahənin daha da inkişafı, o cümlədən enerji transformasiyası istiqamətində reallaşdırılan layihələr və tədbirlər barədə danışıb, bu sahəyə xarici investisiyaların cəlb edilməsi ilə bağlı bir sıra mühüm işlərin görüldüyünu qeyd edib.
Sonra iclasın gündəliyinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin sədrliyi ilə bu ilin altı ayının yekunlarına həsr olunan müşavirədə yanacaq-energetika sahəsi ilə bağlı qarşıya qoyulmuş vəzifələrin icrası məsələləri nəzərdən keçirilib, məruzələr dinlənilib.
Kollegiya iclasının gündəliyinin ikinci məsələsi üzrə Prezident İlham Əliyevin sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” sənədində yanacaq-energetika sahəsi üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərin icrası məsələləri müzakirə olunub, tədbirlərin əlaqəli şəkildə icrasının təmin edilməsi ilə bağlı müvafiq əmrin imzalanması məqsədəuyğun hesab edilib.
Sonda 2022-ci ilin I yarımilliyi üzrə Energetika Nazirliyində icra intizamının vəziyyəti və vətəndaş müraciətlərinə baxılması haqqında hesabat təqdim edilib, icra intizamı, inzibati xətalar, icazələrin verilməsi, vətəndaşların qəbulu və müraciətlərə baxılması, Energetika Nazirliyinin cari il üçün təsdiq edilmiş İş Planı üzrə 1-ci yarımillikdə nəzərdə tutulmuş tapşırıqların icrası, eləcə də Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərman və Sərəncamlarından irəli gələn tapşırıqların icra vəziyyəti nəzərdən keçirilib.

The next Board Meeting was held in a hybrid format under the chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov, with the participation of structural units and agencies of the Ministry.
In his speech, the chairman of the board spoke about the achievements in the field of energy, the fundamental reforms carried out under the leadership of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev, talked about the further development of this field, including the projects and measures implemented in the field of energy transformation, and noted that a number of important measures related to involving foreign investments in this field have been taken.
Then, in accordance with the agenda of the meeting, the meeting chaired by the President of the Republic of Azerbaijan dedicated to the results of six months of this year, the implementation of the tasks set in the fuel and energy sector was reviewed and reports were made.
In Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026 approved by the order of President Ilham Aliyev on the second issue of the board meeting, the implementation of the measures envisaged in the field of fuel and energy were discussed, and it was considered appropriate to sign the relevant order on ensuring the related implementation of the measures.
At the end, a report was made on the status of executive discipline and consideration of citizen appeals at the Ministry of Energy for the first half of 2022, execution discipline, administrative offenses, issuance of permits, reception of citizens and consideration of applications, the implementation of the tasks in the 1st half of the year under the approved Work Plan of the Ministry of Energy for the current year, as well as the implementation status of the tasks arising from the Decrees and Orders of the President of the Republic of Azerbaijan were reviewed.