Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi, nazirliyin struktur bölmələri və tabeli qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə növbəti kollegiya iclası keçirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən kollegiya sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış fərman və sərəncamlarda energetika sahəsinin inkişafının əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirildiyini və bu istiqamətlərə uyğun olaraq bir sıra strateji vəzifələrin irəli sürüldüyünü qeyd edib. Bildirilib ki, energetika sektorunda əsaslı islahatlara yönəlmiş bu vəzifələrin uğurla yerinə yetirilməsinin ən mühüm şərtlərindən biri müasir çağırışlara cavab verən qanunvericilik bazasının yaradılmasıdır. Ötən dövr ərzində Energetika Nazirliyi tərəfindən bununla bağlı bir sıra işlər görülüb və bu istiqamətdə fəaliyyət məqsədyönlü şəkildə davam etdirilməlidir. Kollegiya iclasında da məhz bu məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulub.
Sonra gündəliyə uyğun olaraq Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndəsi tərəfindən “Qaz təchizatı haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müvafiq maddəsinə əsasən hazırlanmış “Texniki xidmətin nəticəsinə dair aktın forması”nın təsdiq edilməsi haqqında kollegiyanın Qərar layihəsi nümayiş etdirilib. Akt layihəsinin hazırlanması ilə bağlı görülmüş tədbirlərə dair hesabat təqdim edilib. Aktın tətbiqi proseduru, təsdiq olunduqdan sonra təşviqi və kommunikasiyası kimi məsələlərlə bağlı suallar cavablandırılıb. Aktın tərtib olunmuş formada təsdiq edilməsi qərara alınıb.
Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin təmsilçisi tərəfindən “Elektrik enerjisi istehsalında bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqindən irəli gələn məsələlərin icra vəziyyəti və görülən işlər barədə məlumat verilib. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Nazirlər Kabinetinin müvafiq fərman və sərəncamlarından irəli gələn tapşırıqların icrası çərçivəsində hazırlanmış alt qanunvericilik aktları haqqında danışılıb.
Daha sonra “Enerji resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tətbiqindən irəli gələn məsələlər haqqında məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.
Sonda nazir Pərviz Şahbazov müzakirə edilən məsələlər üzrə atılacaq növbəti addımlar və qarşıya qoyulan vəzifələrin operativ və səmərəli icrası ilə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib.

Board meeting was held at the Ministry of Energy
The next Board Meeting was held under the chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov, with the participation of structural units and agencies of the Ministry.
Delivering an opening speech, the chairman of the board noted that in the decrees and orders signed by the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev the main directions of the development of the energy sector were defined and a number of strategic tasks were put forward in accordance with these directions. It was noted that one of the most important conditions for the successful implementation of these tasks, aimed at fundamental reforms in the energy sector, is the development of a legislative framework that meets modern challenges. Over the past period, the Ministry of Energy has carried out a number of works in this regard and activities in this direction should be continued purposefully. These issues are also planned to be discussed at the board meeting.
Then, according to the agenda, the representative from AERA demonstrated the draft decision of the board on approval of the “Form of act on the result of Technical Service” prepared according to the relevant article of the Law of the Republic of Azerbaijan “on Gas Supply”. A report on the measures taken in connection with drafting act was presented. Questions on issues such as the procedure for applying the act, promotion and communication after its approval were answered. It was decided to approve the act in the form drawn up.
The representative from AREA informed about the implementation status of the issues arising from the application of the Law of the Republic of Azerbaijan on the “Use of Renewable Energy Sources in Power Generation” and the works done. The issues arising from the relevant decrees and orders of the President of the Republic of Azerbaijan and the Cabinet of Ministers were discussed.
Then, reports were made and discussions were held on the issues arising from the implementation of the Law of the Republic of Azerbaijan on the "Efficient Use of Energy Resources and Energy Efficiency".
In conclusion, the Minister Parviz Shahbazov gave relevant instructions on further steps to be taken on the issues discussed and prompt and efficient execution of the tasks set.