Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə Energetika Nazirliyində 2020-ci ilin yekunlarına və 2021-ci ildə qarşıda duran vəzifələrə dair videokonfrans formatında kollegiya iclası keçirilib.
Əvvəlcə xalqımızın qan yaddaşına çevrilən Xocalı faciəsinin 29-cu ildönümü ilə bağlı Xocalı qurbanlarının xatirəsi yad edilib. Bildirilib ki, Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində qazanılmış şanlı qələbə ilə beynəlxalq ədalətin bərpasına nail olunub. Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda gedən döyüşlərdə Vətən naminə canından keçmiş şəhidlərimiz dərin hörmət və hüznlə anılıb və Xocalı faciəsindən bəhs edən videoçarx nümayiş etdirilib.
Kollegiya iclası 2020-ci ildə görülmüş işlər və cari ildə qarşıda duran vəzifələrə dair müzakirələrlə davam edib.
İclasda neft-qaz, elektronergetika, enerji səmərəliliyi, energetika sahəsində hüquqi-normativ bazanın təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlıq, tənzimləyici mühitin inkişaf etdirilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi üzrə 2020-ci ildə görülmüş işlərə dair nazirliyin aparatının müvafiq struktur bölmələrinin, həmçinin Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin və Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyinin hesabatları dinlənilib.
Daha sonra iclasda icra intizamı, vətəndaş müraciətlərinə baxılması məsələləri müzakirə edilib.
Yekunda kollegiyanın sədri, energetika naziri Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamlarından irəli gələn vəzifələrin, o cümlədən “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”ə uyğun olaraq yaşıl enerji məkanının yaradılması, həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərin yaşıl enerji zonasına çevrilməsi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə və enerji səmərəliliyi, dövlət proqramlarının icrası, beynəlxalq əməkdaşlıq, icra intizamının daha da gücləndirilməsi, vətəndaşların müraciətlərinə həssaslıqla yanaşılması və digər məsələlərlə bağlı nazirliyin struktur bölmələrinə müvafiq tapşırıqlar verib.

Under the chairmanship of Minister of Energy Parviz Shahbazov, a board meeting was held at the Ministry of Energy in the format of video-conference on the outcomes of 2020 and tasks of 2021.
First of all, the memory of Khojaly victims was commemorated in connection with the 29th anniversary of the Khojaly tragedy, which has become a blood memory of our people. It was noted that, under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, the glorious victory was gained as a result of the 44-day Patriotic War achieved the restoration of international justice. Our martyrs, who have sacrificed their lives for the Motherland in the battles for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan, were remembered with a deep respect and condolence and a video of Khojaly tragedy was demonstrated.
The board meeting continued with discussions on the work done in 2020 and the upcoming tasks of the current year.
At the meeting, reports of the relevant structural units included in the ministry's administration on the work done in 2020 on improvement of the legal and regulatory framework in the field of oil and gas, electric power engineering, energy efficiency, energy, and the international cooperation, development of regulatory environment, expansion of the use of renewable energy sources, as well as the reports of Energy Regulatory Agency and Renewable Energy Agency were presented.
Then, issues of executive discipline and consideration of civil appeals were discussed at the meeting.
In the end, the chairman of board - Minister of Energy assigned tasks to the structural units of Ministry on the establishment of green energy space in accordance with the tasks arising out of the decrees and orders by the President of the Republic of Azerbaijan, including with National Priorities for Socio-Economic Development: Azerbaijan - 2030, as well as the transformation of liberated territories into a green energy zone, use of renewable energy sources and energy efficiency, implementation of public programs, further improvement of executive discipline, sensitive approach on citizens' appeals and other issues.