2019-cu ilin I rübü ərzində Energetika Nazirliyində inzibati xətalarla bağlı 46 işə baxılıb. Bunlardan 22-i təbii qaz, 24-ü isə elektrik enerjisi ilə bağlı olub. Təbii qazla bağlı 6 iş üzrə təqdim edilmiş materiallar düzgün tərtib edilmədiyindən aidiyyəti üzrə geri göndərilib.
Nazirlik tərəfindən Ağsu, Ağdaş, Cəlilabad, Lənkəran, Zaqatala və digər rayonlarda aparılmış yoxlamalar nəticəsində Azərbaycan Respublikasının İnzibati Xətalar Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə təbii qazın talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə 6 iş üzrə, təbii qazdan istifadə qaydalarının pozulmasına görə 2 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar verilib. 8 iş üzrə isə inzibati icraata xitam verilməsi haqqında qərar qəbul edilib.
Rüb ərzində Quba, Mingəçevir, İmişli, Şabran, Qazax, Şəki və digər bölgələrdə aparılmış yoxlamalara əsasən, elektrik enerjisinin talanması nəticəsində az miqdarda ziyan vurulmasına görə 11 iş üzrə, elektrik enerjisindən istifadə qaydalarının pozulmasına görə 9 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qəbul edilib. Bundan əlavə, elektrik enerjisinin istehsalı, nəqli və istehlakı haqqında uçot və hesabatın təhrif olunmasına və ya vaxtında təqdim olunmamasına görə 2 iş üzrə, elektrik enerjisi xətlərinin qanunsuz olaraq kəsilməsinə və ya qanunvericilikdə istehlakçıya yazılı bildirişin göndərilməsi tələb olunan hallarda yazılı bildiriş göndərilmədən elektrik enerjisinin verilməsinin dayandırılmasına görə isə 2 iş üzrə inzibati tənbeh vermə haqqında qərar qəbul edilib və bütün qərarların “ASAN Ödəniş” sistemində yerləşdirilməsi təmin edilib.

46 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy
During the first quarter of 2019, 46 cases of administrative violations were reviewed at the Ministry of Energy. 22 of them were connected to natural gas and 24 to electricity. Articles submitted on 6 cases related to natural gas, which are not properly compiled, have been sent back.
As a result of inspections carried out by the Ministry in Agsu, Agdash, Jalilabad, Lankaran, Zagatala and other regions, due to spoilage of natural gas on the relevant articles of the Code of the Azerbaijan Republic on Administrative Violations it was decided to impose administrative penalty on 6 cases for minor damage, and 2 for administrative violation of the rules of natural gas use. A decision was made to terminate administrative proceedings on 8 cases.
According to the inspections carried out in Guba, Mingachevir, Imishli, Shabran, Gazakh, Shaki and other regions during the quarter, as a result of spoilage of natural gas it was decided to impose administrative penalty on 11 cases for minor damage, and 9 for administrative violation of the rules of natural gas use. In addition, it was decided to impose administrative penalty on 2 cases for distortion or delay in submission of accounting and reporting on electricity generation, transmission and consumption, and 2 for illegal interruption of electric power lines or termination of electricity supply without the written notification in cases where the legislation requires to send written notification to the consumer. It was decided to place all decisions in the "ASAN Payment" system.