Energetika Nazirliyində ilin yekunlarına və 2019-cu ildə qarşıda duran vəzifələrə dair kollegiya iclası keçirilib
Energetika naziri Pərviz Şahbazovun sədrliyi ilə Energetika Nazirliyində 2018-ci ilin yekunlarına və 2019-cu ildə qarşıda duran vəzifələrə dair kollegiya iclası keçirilib. Energetika naziri Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə cari ildə energetika sahəsində əldə olunan nailiyyətlərdən danışıb, bu sahədə aparılan əsaslı islahatlardan bəhs edib. Energetika Nazirliyinin il ərzində gördüyü işləri və dövlət başçısının qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrası ilə bağlı son vəziyyəti diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, 2018-ci il mühüm enerji layihələrinin başa çatması, yeni sazişlərin imzalanması, eləcə də elektroenergetika və bərpa olunan enerji sahəsində mühüm tədbirlərlə yadda qalıb. Energetika Nazirliyinin hazırda həyata keçirdiyi islahatyönümlü tədbirlər, layihələr və hazırlanan yeni qanunlar isə yaxın gələcəkdə energetika sektorunda, bərpa olunan enerji sahəsində köklü dəyişikliklərə imkan yaradacaq.
İclasda Energetika Nazirliyinin neft-qaz, elektronergetika, bərpa olunan enerji, enerji səmərəliliyi sahələri, strateji yol xəritələri üzrə fəaliyyətinə və beynəlxalq əməkdaşlığa dair hesabatlar dinlənilib. Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin fəaliyyətinə dair məsələlər müzakirə edilib.
Yekunda 2019-cu ildə görüləcək işlər, qarşıda duran vəzifələr nəzərdən keçirilib və müvafiq tapşırıqlar verilib.

The Board meeting chaired by the Minister of Parviz Shahbazov was held at the Ministry of Energy to discuss the results of 2018 and the upcoming tasks in 2019. Minister of Energy spoke about the achievements of the energy sector and major reforms in the current year under the leadership of President Ilham Aliyev. Speeches were made on the works carried out by the Ministry in the current year and the latest status of implementation of tasks set by the President of the country. It was underlined that 2018 has been remarkable with the completion of important energy projects, signing of new agreements, as well as with actions taken in the field of renewable energy and electricity power. Reform-oriented actions and projects currently implemented by the Ministry of Energy and the drafted laws will enable radical changes in the energy sector and renewable energy in the near future.
Reports related to oil and gas, electricity power, renewable energy, energy efficiency, strategic road maps and international cooperation were presented at the meeting. Issues related to the activities of the Energy Regulatory Agency were discussed.