Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev Dünya Bankının Cənubi Qafqaz üzrə regional direktoru Sebastian Molineusun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Söhbət zamanı Azərbaycanda enerji keçidi istiqamətində görülən işlər, xarici investisiyalar hesabına reallaşdırılan külək və günəş enerjisi layihələri və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yaşıl enerji zonasının yaradılması barədə məlumat verilib. Azərbaycanın gələcəkdə “yaşıl enerji” ixracı imkanlarına toxunulub, bu istiqamətdə Qara dəniz sualtı elektrik enerjisi və rəqəmsal qoşulma layihəsinin ölkəmiz üçün əhəmiyyətindən bəhs edilib, bu layihədə Dünya Bankının iştirakı vurğulanıb.
Energetika Nazirliyi ilə Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası arasında imzalanmış dənizdə külək enerjisindən istifadə üzrə əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumundan irəli gələn məsələlər, Xəzər dənizinin Azərbaycana aid hissəsinin külək enerjisi potensialının reallaşdırılması üçün atılan addımlar müzakirə edilib.
Görüşdə, həmçinin elektrik enerjisi bazarının liberallaşdırılması, enerji səmərəliliyi, yaşıl hidrogen ixracı və digər istiqamətlərdə görülən işlər və yeni əməkdaşlıq imkanlarına dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Meeting with the World Bank was held at the Ministry of Energy
Deputy Energy Minister Samir Valiyev met with the delegation led by the World Bank's Regional Director for the South Caucasus Sebastian Molineus.
During the conversation, information was given about the work done in the direction of energy transition in Azerbaijan, wind and solar energy projects implemented at the expense of foreign investments and the creation of a green energy zone in the liberated territories. The future green energy export opportunities of Azerbaijan were touched upon, the importance of the Black Sea submarine power and digital connectivity project for our country in this direction was mentioned, and the participation of the World Bank in this project was emphasized.
The issues arising from the Memorandum of Understanding on cooperation in the use of offshore wind energy signed between the Ministry of energy and the International Finance Corporation, as well as steps taken to realize the wind energy potential of the Azerbaijani part of the Caspian Sea were discussed.
During the meeting, the sides also exchanged views on the liberalization of the electricity market, energy efficiency, green hydrogen export and other areas, as well as new cooperation opportunities.