Energetika Nazirliyində “Beynəlxalq Sülh Günü” ilə bağlı tədbir keçirilib
Energetika Nazirliyində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin nümayəndələrinin iştirakı ilə “21 sentyabr-Beynəlxalq Sülh Günü”nə həsr edilmiş “Sülh naminə beynəlxalq enerji əməkdaşlığı” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Tədbirdə nazirliyin İnsan resursları və dövlət qulluğu şöbəsinin müdiri Əsəd İsmayılov və Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov çıxış edərək, “Beynəlxalq Sülh Günü”nün yaranma tarixi, bu günün qeyd edilməsinin əhəmiyyəti barədə məlumat veriblər. Bildirilib ki, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil (Ombusman) Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü ilə 21 avqust-21 sentyabr tarixləri arasında “Sülh aylığı” keçirilir və məqsəd insan hüquqlarının qorunması, müharibələrin, qeyri-zorakılıq hallarının qarşısının alınması, azadlığın və sülhün təmin olunmasına yönələn maarifləndirici tədbirlərin keçirilməsidir.
Tədbirdə Neft-qaz siyasəti şöbəsinin müdir müavini Otel Hüseynovun Azərbaycanın enerji siyasətindən bəhs edən “Sülh naminə beynəlxalq enerji əməkdaşlığı”na dair təqdimatı dinlənilib. Azərbaycanın neft və təbii qaz tarixi, neftçıxarma sahəsinə xarici sərmayə axını, neft və qaz hasilatı, Azərbaycan neftinin və qazının dünya bazarına sərbəst və sürətlə çıxışını təmin edən neft-qaz ixrac boru kəmərləri barədə ətraflı məlumat verilib, dünyada sülhün və təhlükəsizliyin təmin edilməsi istiqamətində ölkəmizin bir sıra enerji layihələri üçün tranzit olaraq əhəmiyyətindən danışılıb.
Sonda Azərbaycanın xarici dövlətlər və iri beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlığı çərçivəsində reallaşan Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin, eləcə də regionda sülhün təmin olunmasında mühüm rolundan bəhs edilib və Cənub Qaz Dəhlizi layihəsinə həsr edilmiş video çarx izlənilib.

The Ministry of Energy organized an event dedicated to the “International Day of Peace”
The roundtable discussion was held on "International Energy Cooperation for Peace" dedicated to "September 21 - International Day of Peace" at the Ministry of Energy with the participation of representatives of the Administration of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and Energy Regulatory Agency.
The Head of Human Resources and Civil Service Department of the Ministry Asad Ismayilov and the Head of Legal Enlightenment Sector of the Ombudsman Mugalib Mahmudov made a speech on the history of the “International Day of Peace”, underlining the importance of celebrating that day. It was noted that on the initiative of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova, "Peace Month" is being held from 21 August to 21 September, and the purpose of this event is to perform enlightenment aimed at protecting human rights, preventing wars and violence, ensuring freedom and peace.
At the event, the Deputy Head of the Department of Oil and Gas Policy Otel Huseynov gave a presentation on "International Energy Cooperation for Peace", referring to Azerbaijan's energy policy. Detailed information was provided on the history of Azerbaijan's oil and natural gas, foreign investment in the oil sector, oil and gas extraction, oil and gas export pipelines providing free and fast access of Azerbaijani oil and gas to the world market, and the importance of Azerbaijan as a transit country for a number of energy projects to ensure peace and security in the world was underlined.
In the end, the importance of the “Southern Gas Corridor” project, which was implemented in the framework of Azerbaijan's cooperation with foreign countries and large international companies, on Europe's energy security, as well as on ensuring peace in the region were noted, and a video - presentation on the “Southern Gas Corridor” project was demonstrated.