Energetika naziri Pərviz Şahbazov ilə Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının (IFC) Cənubi Qafqaz və Rusiya Federasiyası üzrə regional meneceri Yan van Bilsenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Yan van Bilsen təmsil etdiyi qurumun özəl sektora investisiyaların cəlb olunması, bu sektorun iqtisadiyyatda rolunun artırılması kimi diqqət yetirdiyi məsələlərdən bəhs edib. Bir çox ölkələrdə enerji sahəsində özəl sektorun inkişafı və islahatlarla bağlı təcrübələrindən çıxış edərək, Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının Azərbaycanla bu istiqamətdə əməkdaşlığa maraqlı olduğunu bildirib.
Energetika sektorunda həyata keçirilən islahatlar və bu məqsədlə yeni qanunvericilik bazasının hazırlanması barədə məlumat verən nazir Pərviz Şahbazov bu qanunların tətbiqi üçün alt normativ hüquqi sənədlərin məsləhətçi dəstəyi ilə hazırlanmalı olduğunu qeyd edib. Bildirilib ki,  “Energetika haqqında” yeni qanun layihəsinin hazırlanması üzrə də əməkdaşlıq edilə bilər.
Energetika naziri bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsinin hökumətin prioritetlərindən olduğunu və pilot layihələrin ardınca hərracların planlaşdırıldığını, bu məqsədlə Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə elektroenergetika sahəsində liberal bazar modelinə keçid, özəl investisiyanın cəlbi ilə yeni istehsal güclərinin yaradılması və dənizdə külək enerjisi üzrə perspektiv əməkdaşlıq imkanlarına dair müzakirələr aparılıb.

The cooperation opportunities have been discussed with the International Finance Corporation (IFC) at the Ministry of Energy
The meeting was held between Minister of Energy Parviz Shahbazov and the delegation led by IFC Regional Director for Caucasus and Russia, Jan Van Bilsen. Jan van Bilsen spoke about issues such as attracting investments to private sector and increasing the role of the sector in the economy. Drawing on the experience of private sector development and reforms in the energy sector in many countries, the International Finance Corporation has expressed interest in cooperation with Azerbaijan in this regard.
Informing about reforms in the energy sector and preparation of new legislative framework for this purpose, Minister Parviz Shahbazov noted that sub-normative legal documents should be prepared with the support of consultants for the implementation of these laws. It was noted that sides could also cooperate on a new draft law "On Energy".
The Minister of Energy said that increasing the use of renewable energy sources was one of the priorities of the government. Auctions planned following pilot projects and partnership with the European Bank for Reconstruction and Development for this purpose were brought to the attention by the Minister.
The meeting focused on the transition to a liberal market model in the field of power engineering, the development of new productive forces with the attraction of private investment, and the perspectives for future cooperation on offshore wind power.