Energetika Nazirliyinin 21 dekabr 2020-ci il tarixli əmri ilə Zeynalov Orxan Namiq oğlu Nazirliyin Beynəlxalq əməkdaşlıq şöbəsinin müdiri təyin edilib.
Orxan Zeynalov 2002-ci ildə Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin bakalavr, 2004-cü ildə isə magistr təhsil pilləsini bitirib. Eyni zamanda, 2003-2004-cü illərdə Pakistan Xarici Xidmət Akademiyasında xüsusi diplomatik təhsil, 2015-ci ildə isə Harvard Kennedi Məktəbində əlavə təhsil alıb.
2003-2020-ci illər ərzində Xarici İşlər Nazirliyi (XİN) sistemində müxtəlif diplomatik vəzifələrdə çalışıb. 2003-2004-cü illərdə XİN-də enerji, nəqliyyat və ətraf mühit üzrə mütəxəssis, 2005-2007-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Hindistan Respublikasındakı Səfirliyində iqtisadi-ticarət məsələləri üzrə attaşe, 2008-2009-cu illərdə XİN mərkəzi aparatında regional iqtisadi təşkilatlar üzrə məsul əməkdaş, 2010-2012-ci illərdə Azərbaycan Respublikasının Avstriyadakı Səfirliyində, həmçinin, ATƏT yanında Daimi Nümayəndəlikdə müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. 2013-cü ildə O.Zeynalov İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Enerji, Ətraf Mühit və Minerallar Departamentinin müdiri (D2) vəzifəsinə seçilərək, 2013-2016-cı illər ərzində sözügedən təşkilatda Azərbaycanı təmsil edib.
2018-ci ildə XİN sisteminə bərpa olunaraq, Avropa İttifaqı (Aİ) şöbəsinin müdiri və 2017-ci ilin fevral ayından Aİ-Azərbaycan Yeni İkitərəfli Sazişi üzrə Azərbaycan tərəfdən sektoral danışıqlar qrupunun rəhbəri və baş danışıqçının müavini olub. 2016-2017-ci illərdə “Azərbaycan-Avropa İttifaqı Tərəfdaşlıq Prioritetləri 2018-2020” sənədi üzrə Azərbaycan tərəfindən danışıqlar prosesinin aparılması və sənədin razılaşdırılmasında bilavasitə iştirak edib.
2018-ci ildə Azərbaycan Respublikasının ABŞ-dakı Səfirliyinin müşaviri vəzifəsinə təyinat alaraq, 2020-ci ilin dekabr ayınadək bu vəzifədə çalışıb.

New appointment to the position of head of the Department of International Cooperation in the Ministry of Energy
By the Order of the Ministry of Energy dated December 21, 2020, Zeynalov Orkhan Namig was appointed the head of the Department of International Cooperation of the Ministry.
Orkhan Zeynalov graduated from Azerbaijan State University of Economics in 2002 with a bachelor's degree and in 2004 with a master's degree. At the same time, he received special diplomatic education at the Foreign Service Academy of Pakistan in 2003-2004 and additional education at the Harvard Kennedy School in 2015.
He worked in various diplomatic positions in the Ministry of Foreign Affairs (MFA) system in 2003-2020. In 2003-2004 he worked as a specialist in energy, transport and environment in the Ministry of Foreign affairs, in 2005-2007 as an attaché on economic and trade issues in the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the Republic of India, in 2008-2009 as a official on regional economic organizations in the central office of the MFA, in 2010-2012 in various positions in the Embassy of the Republic of Azerbaijan in Austria, as well as in the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the OSCE. In 2013, the O.Zeynalov was elected to the position of head (D2) of the Department of Energy, Environment and Minerals of the Economic Cooperation Organization (ECO) and represented Azerbaijan in the mentioned organization in 2013-2016.
He returned to the Foreign Ministry system in 2018 and became the head of Department for European Union (EU), and in February 2017, the head and deputy chief negotiator of the sectoral negotiations group on the New Bilateral Agreement between Azerbaijan and EU from the Azerbaijani side. In 2016-2017, he directly participated in the negotiation process and agreement on the document “Azerbaijan-European Union Partnership Priorities 2018-2020” from the Azerbaijani side.
In 2018, he was appointed the adviser of the Embassy of the Republic of Azerbaijan in the USA and held this position by December 2020.