Energetika Nazirliyində “Azərbaycan Respublikasının neft və qaz sənayesinin (kimya məhsulları daxil olmaqla) inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”ndə Energetika Nazirliyinin əsas icraçısı olduğu tədbirlərin icrasının təmin edilməsi məqsədilə yaradılmış İşçi qrupunun iclası keçirilib.
İşçi qrupunun sədri, nazir müavini Elnur Soltanov Strateji Yol Xəritəsində Energetika Nazirliyinin 8 tədbir üzrə əsas icraçı qismində iştirak etdiyini, 2 tədbirin icrasının başa çatdığı və 6 tədbir üzrə isə müvafiq işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, İşçi qrupunun yaradılmasında məqsəd strateji yol xəritəsində nazirlik üzrə nəzərdə tutulan tədbirlərin vaxtında icrasını təmin etmək, problemləri müzakirə etmək və onları aradan qaldırmaq, eləcə də növbəti dövr üçün addımları müəyyən etməkdir.
İclasda neft və qaz sənayesinin (kimya məhsulları daxil olmaqla) inkişafına dair strateji yol xəritəsinin Tədbirlər Planının müvafiq bəndləri üzrə görülmüş işlərin nəticələri nəzərdən keçirilib. Kəşfiyyat işlərinə lisenziya verilməsi prosesinin təkmilləşdirilməsi məqsədilə mövcud normativ sənədlərin və qanunvericilik aktlarına dair təkliflərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. 2019-cu ildə icrası nəzərdə tutulmuş bəzi tədbirlərlə bağlı ətraflı qiymətləndirmə və təhlillərin aparılması üçün icra müddətinin uzadılması, milli iqtisadiyyatın hədəflərinə uyğun hasilat hədəflərinin müəyyən edilməsi, yanacaq bazarının tənzimlənməsinin təkmilləşdirilməsi üzrə təkliflərin hazırlanması, bu sahədə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi və digər məsələlər müzakirə edilib.
Qeyd edək ki, İşçi qrupuna İqtisadiyyat, Ekologiya və Təbii Sərvətlər, Vergilər, Maliyyə nazirliklərinin, SOCAR, “SOCAR PETROLEUM” QSC, “SOCAR Polymer” MMC, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun nümayəndələri daxildir.

Meeting of Working Group on Implementation of "Strategic Road Map for the Development of the Oil and Gas Industry (including Chemical Products) of the Republic of Azerbaijan" held at the Ministry of Energy
A Working Group meeting was held at the Ministry of Energy to ensure the implementation of activities under the "Strategic Road Map for the Development of the Oil and Gas Industry (including Chemical Products) of the Republic of Azerbaijan".
Chairman of the Working Group, Deputy Minister Elnur Soltanov noted that the Ministry of Energy took part in the Strategic Road Map as the main executor of 8 events, the implementation of two events was over, and appropriate measures were taken on 6 events.
It was noted that the aim of Working Group is to ensure timely implementation of events according to the strategic road map of ministry, to discuss and settle problems, as well as to identify steps for the next period.
At the meeting the results of the work done on the respective items of the “Strategic Road Map for the Development of the Oil and Gas Industry (including chemical products)” plan was discussed. The existing regulatory documents and proposals on legislative acts were discussed to improve the licensing process for intelligence. The extend the execution period for detailed assessment and analysis of some measures envisaged in 2019, to define production targets for the national economy, to prepare proposals for improvement of the fuel market regulation, to learn the world experience in this field and other issues were discussed.
The working group includes representatives of the Ministries of Economy, Ecology and Natural Resources, Taxes, Finance, SOCAR, “SOCAR PETROLEUM” CJSC, “SOCAR Polymer” LLC, Azerbaijan National Academy of Sciences, and Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation.