Energetika Nazirliyində ABŞ-ın “Xəzər Siyasət Mərkəzi”nin nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
Görüşdə Azərbaycan-ABŞ əlaqələrinin önəmini vurğulayan nazir iki ölkə arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın uğurlu tarixə malik olduğunu bildirib. Dünyada neft ölkəsi kimi tanınan Azərbaycanın hazırda “Cənub Qaz Dəhlizi”nin fəaliyyətə başlaması ilə qaz ixrac edən, eyni zamanda Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində iştirak edən ölkə kimi də tanındığı, Azərbaycanın təşəbbüsü və iştirakı ilə böyük miqyaslı və strateji layihələrin reallaşdırılımasına ABŞ-ın hər zaman dəstək göstərdiyi ifadə edilib.
Bildirilib ki, Azərbaycanda eyni zamanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin inkişafına xüsusi önəm verilir. Yaşıl enerjidən istifadənin genişləndirilməsinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”in təsdiq edilməsi haqqında Sərəncam ilə beş milli prioritet istiqamətdən biri kimi müəyyənləşdirildiyi, eyni zamanda 2030-cu ilədək bərpa olunan enerji mənbələrinin ölkəmizin ümumi qoyuluş gücündə payının 30%-ə çatdırılmasının qarşıya hədəf kimi qoyulduğu qeyd olunub. Azərbaycanın bərpa olunan enerji potensialı, bu potensialın reallaşdırılması istiqamətində atılmış addımlar, sahə üzrə hazırlanmış qanun layihələri, özəl, o cümlədən xarici investisiyaların cəlbi istiqamətində görülmüş işlər, sənaye miqyaslı külək və günəş elektrik stansiyalarının xarici investisiya hesabına reallaşdırılması üzrə iki beynəlxalq şirkətlə həyata keçirilən layihələr haqqında məlumat verilib.
Görüş zamanı həmçinin 44 günlük Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi qələbə ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə həyata keçirilən yenidənqurma işləri, o cümlədən enerji infrastrukturunun bərpası, bu ərazilərin geniş hidro, günəş və külək enerjisi potensialına malik olduğu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığına əsasən ərazilərdə “yaşıl enerji zonası”nın yaradılması planları və bu sahədə həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verilib. Sonda mərkəz nümayəndələrinin sualları cavablandırılıb.
Görüşdə “Xəzər Siyasət Mərkəzinin” icraçı direktoru Əfqan Nifti, mərkəzin üzvü, ABŞ-ın ölkəmizdəki keçmiş səfiri Robert Sekuta, Qazaxıstan və Tacikistandakı sabiq səfir və ATƏT-in Minsk qrupunun Amerikalı sabiq həmsədri Riçard Hoqland, mərkəzin digər üzvləri iştirak ediblər.

A meeting with the delegation of the US Caspian Policy Center was held at the Ministry of Energy
Stressing the importance of Azerbaijani-US relations, the Minister noted that cooperation between the two countries in the field of energy has a successful history. It was stated that Azerbaijan, known as an oil country in the world, is now known as a country exporting gas with the launch of the Southern Gas Corridor, as well as participating in the energy security of Europe, and the United States has always supported the implementation of large-scale and strategic projects with the initiative and participation of Azerbaijan.
It was noted that Azerbaijan paid special attention to the development of the use of renewable energy sources. It was noted that the expansion of the use of green energy was defined as one of the five national priorities by the decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev on the approval of the “Azerbaijan 2030: National priorities on socio-economic development”, and at the same time, the target was set to bring the share of renewable energy sources up to 30% in the total installed capacity by 2030. Information was provided about the renewable energy potential of Azerbaijan, the steps taken to realize this potential, the laws drafted in this field, the activities implemented to attract private and foreign investment, and projects implemented with two international companies on the development of the utility scale wind and solar power plants at the expense of foreign investment.
During the meeting, they were also informed about the reconstruction work carried out in the territories liberated from occupation with the historical victory gained in the 44 days Patriotic War, including the restoration of the energy infrastructure, extensive hydro, solar and wind energy potential in these areas, the plans for the establishment of the “green energy zone” and the measures taken in this area under the instruction of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. At the end, the questions of the representatives of the center were answered.
Executive director of the Caspian Policy Center Efgan Nifti, a member of the center and former US Ambassador to Azerbaijan Robert Cekuta, former Ambassador to Kazakhstan and Tajikistan, US Co-Chair of the OSCE Minsk Group Richard Hoagland and other members of the center attended at the meeting.