Energetika Nazirliyində 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümü anılıb
Energetika Nazirliyində 20 Yanvar faciəsinin 31-ci ildönümü münasibətilə anım tədbiri keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanın müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü və azadlığı uğrunda canlarını qurban vermiş qəhrəman vətən övladlarının xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Energetika Nazirliyinin aparat rəhbəri Zaur Məmmədov çıxış edərək, 31 il əvvəl Azərbaycanın suverenliyi və azadlığı arzusu ilə mübarizəyə qalxmış dinc sakinlərə qarşı Sovet imperiyasının silahlı birləşmələrinin törətdiyi cinayətlərdən danışıb, 20 Yanvar hadisəsini milli qəhrəmanlıq tariximizin parlaq səhifələrindən biri kimi qiymətləndirildiyini bildirib. Qeyd edilib ki, məhz bu tarixdə Azərbaycan xalqı istiqlal, mübarizlik əzmini ortaya qoyaraq, vətən uğrunda canından keçməyə hazır igid övladlarının olduğunu bütün dünyaya nümayiş etdirib.
Tədbirdə 20 Yanvar faciəsinə ilk siyasi qiymətin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyi diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, Azərbaycan dövləti şəhidlərimizin xatirəsini daim uca tutur. Şəhid ailələrinin, müharibə əlillərinin sosial təminatının möhkəmləndirilməsi Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin daim diqqət mərkəzindədir.

The Ministry of Energy commemorated the 31st anniversary of the January 20 tragedy
A memorial ceremony was held at the Ministry of Energy on the occasion of the 31st anniversary of the January 20 tragedy. A minute of silence was observed to commemorate the heroes of our motherland, who sacrificed their lives for sovereignty and the territorial integrity of Azerbaijan at ceremony.
Head of Administration Zaur Mammadov spoke about the crimes committed by the armed forces of the Soviet empire against civilians who protested for the freedom and independency of Azerbaijan 31 years ago, and appreciated January 20 tragedy as one of the heroic pages of our national history. It was noted that the it was that date when the Azerbaijani people showed to the whole world that they have heroes ready to sacrifice their lives for the sake of the motherland by demonstrating the will of independence and bellicosity.
It was brought to the attention that the first political assessment of January 20 tragedy was given by national leader Heydar Aliyev. It was also mentioned that the government of Azerbaijan approached with high respect to the memory of our martyrs. Strengthening the social security of families of martyrs and war veterans is always the center of the attention of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.