Energetika Nazirliyində 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Xalqımızın müstəqillik uğrunda mübarizə tarixində mühüm yer tutan 20 Yanvar faciəsinin 30-cu ildönümü münasibətilə Energetika Nazirliyində anım mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçərək şəhidlik zirvəsinə ucalmış qəhrəman vətən övladlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Sonra Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev çıxış edərək, 30 il əvvəl Azərbaycanın azadlığı və müstəqilliyi uğrunda ayağa qalxmış dinc insanlara qarşı Sovet imperiyasının silahlı birləşmələri tərəfindən törədilmiş cinayətlərdən, yüzlərlə günahsız insanın qətlə yetirilməsindən danışıb, 20 Yanvar hadisəsini xalqımızın qəhrəmanlıq tarixinin parlaq səhifələrindən biri kimi qiymətləndirib.
Nazir müavini qeyd edib ki, belə bir çətin və mürəkkəb şəraitdə, 1990-cı il yanvarın 21-də ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanın Moskvadakı Daimi Nümayəndəliyinə gələrək, sovet qoşunlarının hərbi təcavüzü nəticəsində Bakıda törədilmiş kütləvi qırğınlara siyasi-hüquqi qiymət verilməsini, günahkarların cəzalandırılmasını tələb edən kəskin bəyənatla çıxış edib. Məhz ulu öndərin səyi və təşəbbüsü nəticəsində 20 yanvar hadisələrinə dair həqiqətlər üzə çıxıb və faciəyə dövlət səviyyəsində siyasi qiymət verilib. Bu gün də ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən 20 yanvar faciəsi ilə bağlı həqiqətlərin beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması, şəhidlərimizin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi, şəhid ailələrinin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində məqsədyönlü addımlar atılır.
Azərbaycan dövləti şəhidlərimizin xatirəsini daim uca tutur. Xalqımızın azadlığı, dövlətimizin müstəqilliyi naminə canlarını qurban vermiş qəhrəman övladlarımız qəlbimizdə yaşayır və əbədi yaşayacaq.

A ceremony dedicated to the 30th anniversary of the January 20 tragedy was held at the Ministry of Energy
A memorial ceremony was held at the Ministry of Energy of the Republic of Azerbaijan on the occasion of the 30th anniversary of the January 20 tragedy. A minute of silence was observed for the dear memories of the heroes, who sacrificed their lives for the sovereignty and the territorial integrity of Azerbaijan at ceremony. Later Deputy Minister of Energy Samir Valiyev spoke about the crimes committed by the armed forces of the Soviet empire against civilians who protested for the freedom and independency of Azerbaijan 30 years ago, and about the killing of hundreds of innocent people. He described January 20 tragedy as one of the heroic pages of our national history.
The Deputy Minister noted that under these difficult and complex conditions, on January 21, 1990, National Leader Heydar Aliyev visited the permanent representation of Azerbaijan in Moscow, demanding political and legal assessment of the massacres committed in Baku as a result of the military aggression of the Soviet troops and punishing the perpetrators. Thanks to the efforts and initiative of the National Leader, the truth about the January 20 tragedy was revealed and the political assessment of tragedy was given at the state level. Today, the necessary measures are being taken by the President of the country Ilham Aliyev to report on the January 20 tragedy to the international community, perpetuate the memory of our martyrs, strengthen the social protection of their families.
The government of Azerbaijan approached with high respect to the memory of our martyrs. Our heroic sons and doughters, who sacrificed their lives for the freedom of our people, for the independence of our state, live in our hearts and will always live.