Energetika Nazirliyi və Yaponiyanın “Mitsui” şirkəti arasında bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Memorandum Azərbaycanda bərpa olunan enerji layihələrinə investisiya qoyuluşu üçün potensialın qiymətləndirilməsi və şəraitin yaradılması üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur. Sənədə əsasən, Azərbaycanda iqtisadi baxımdan sərfəli bərpa olunan enerji layihələrinə investisiya qoyuluşunu təşviq edəcək normativ bazanın yaradılması üçün əsas amillər müəyyənləşdiriləcək və inkişaf etdiriləcək.
Memorandumu Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev və “Mitsui”şirkətinin Avropa, Orta Şərq və Afrika ölkələri üzrə vitse-prezidenti Moçida Keniçi imzalayıb.
Nazir müavini Samir Vəliyev Azərbaycanda bərpa olunan enerji potensialı, bu sektorun inkişafına investisiya qoyuluşunun təşviqi ilə bağlı görülən işlər barədə danışıb və “Mitsui” şirkəti ilə əməkdaşlığın ölkəmizdə bərpa olunan enerji  sahəsinin inkişafına,  birgə layihələrin həyata keçirilməsinə töhfə verəcəyini  bildirib.
“Mitsui” şirkətinin vitse-prezidenti Moçida Keniçi isə  bu sənədi bərpa olunan enerji sahəsində Azərbaycan -Yaponiya əməkdaşlığının nümunəsi kimi qiymətləndirib. Bildirilib ki, şirkət Azərbaycanda bərpa olunan enerji, xüsusilə külək enerjisi sahəsində həyata keçiriləcək layihələrə investisiya qoymaq niyyətindədir.
Görüşdə bərpa olunan enerji sahəsində gələcək əməkdaşlığın əsas hədəf və istiqamətləri ilə bağlı müzakirələr aparılıb. Həmçinin “Mitsui” şirkətinin iştirakı ilə Braziliya, Yaponiya, Avstraliya və digər ölkələrdə reallaşdırılan külək, su, istilik, günəş, qaz, kömür elektrik stansiyaları layihələri barədə məlumat verilib.

The Ministry of Energy and the Japanese company have signed a Memorandum of Understanding
Memorandum of Understanding on cooperation in the field of renewable energy was signed between the Ministry of Energy and Japanese Mitsui company. The Memorandum envisages co-operation and assessment of potential for investment in renewable energy projects in Azerbaijan. According to the document, key factors will be identified and developed in order to create a normative basis for encouraging investment in practical renewable energy projects in Azerbaijan.
The memorandum was signed by Deputy Minister of Energy Samir Valiyev and Mochida Kenichi, Vice President of Mitsui for European, Middle East and African Countries.
Deputy Minister of Energy Samir Veliyev spoke about renewable energy potential in Azerbaijan, work done to encourage investment in the development of this sector and noted that cooperation with Mitsui company will contribute to the development of renewable energy and implementation of joint projects in our country. Vice President of Mitsui company Mochida Kenichi assessed this document as an example of Azerbaijan-Japan cooperation in renewable energy. It was noted that the company intends to invest in renewable energy, especially wind energy projects in Azerbaijan.
The meeting focused on the main objectives and directions of future cooperation in renewable energy. Information was given about wind, water, heat, solar, gas, coal power stations projects implemented with the participation of Mitsui company in Brazil, Japan, Australia and other countries.