“Bakı Enerji Həftəsi”nin Şuşada keçirilən xüsusi sessiyası çərçivəsində Energetika Nazirliyi və BƏƏ-nin “Masdar” şirkəti arasında “Azərbaycan Respublikasında quruda sənaye miqyaslı 1QVt gücündə günəş və 1QVt gücündə külək enerjisi layihələrinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı  İcra Müqaviləsi” və “Dənizdə 2 QVt gücündə inteqrasiya edilmiş külək və yaşıl hidrogen layihələrinin qiymətləndirilməsi, inkişafı və həyata keçirilməsi ilə bağlı İcra Müqaviləsi” imzalanıb.
Quruda ümumi qoyuluş gücü 2 QVt olan külək-günəş enerjisi layihələri üzrə İcra Müqaviləsi çərçivəsində istehsal olunacaq enerjinin müəyyən bir qisminin ölkənin enerji sisteminə ötürülməsi üçün şəbəkə imkanlarının müfəssəl araşdırılması, şəbəkənin gücləndirilməsi üzrə lazımi tədbirlərin görülməsi, həmçinin elektrik enerjisinin ixracı məqsədilə müvafiq proseslərin həyata keçirilməsi planlaşdırılır.
Dənizdə qoyuluş gücü 2 QVt olan külək  və hidrogen enerjisi layihələri üzrə İcra Müqaviləsi isə istehsal və ixrac məqsədli külək elektrik enerjisi güclərinin yaradılmasını, karbonsuzlaşdırma, hidogenin istehsalı və ixracı istiqamətində kompleks tədbirlərin görülməsini nəzərdə tutur.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bu gün Azərbaycan Prezidentinin bərpa olunan enerji mənbələrini ölkənin inkişafında strateji prioritet kimi müəyyənləşdirən “yaşıl” enerji kursuna uyğun olaraq “Masdar” şirkəti ilə meqa layihələrə imza atırıq.  Bu 4000 MVt gücündə günəş, külək və “yaşıl” hidrogen layihələri regionda və energetika tariximizdə bərpa olunan enerji üzrə ən böyük istehsal gücləri olmaqla bərabər Azərbaycanın “yaşıl artım” ölkəsi, “yaşıl” enerjinin istehsalçısı və ixracatçısı kimi inkişafına geniş imkanlar, həmçinin çoxmilyardlı “yaşıl” investisiyanın cəlbinə fürsət yaradır. Bu layihələrin bir qisminin azad edilmiş ərazilərdə reallaşdırılması nəzərdə tutulur ki, bu da həmin bölgənin “sıfır emissiya”lı “yaşıl” enerji zonası konsepsiyasında inkişafına töhfə olacaqdır. Həmçinin dənizdə külək elektrik enerjisi güclərinin yaradılması və hidrogenin istehsal edilməsi ilə Xəzərin tarixində Azərbaycan vasitəsilə yeni səhifə açılır.”
“Masdar” şirkətinin baş icraçı direktoru Mohamed Jameel Al Ramahi deyib: “Bu müqavilə “Masdar” şirkəti ilə Azərbaycan arasında mövcud olan sıx münasibətləri daha da möhkəmləndirəcək və “təmiz” enerji sahəsində milli məqsədlərə nail olmağa əhəmiyyətli töhfə verəcəkdir. Şirkətimizin bərpa olunan enerji mənbələri sahəsində bilik və təcrübəsi Azərbaycanda enerji keçidini dəstəkləyəcək, eyni zamanda dayanıqlı inkişafa, enerji təhlükəsizliyinin təminatına və zərərli tullantıların azaldılmasına dəstək verəcəkdir. Biz Azərbaycanda tərəfdaşlarımızla bir çox layihələrin birgə reallaşdırılmasını səbirsizliklə gözləyirik”.
Qeyd edək ki, hazırda “Masdar” şirkəti ilə 220 milyon ABŞ dollarından çox investesiya hesabına 230 MVt gücündə Qaradağ GES-in inşası üzrə əməkdaşlıq edilir.
“Masdar” şirkəti 2030-cu ilə qədər balansında ümumilikdə 50 QVt, sonrakı illərdə isə 100 QVt-dan çox qoyuluş güclərinin olacağı gözlənilən dünyanın ən sürətlə inkişaf edən bərpa olunan enerji şirkətlərindən biridir.

Ministry of Energy and Masdar signed the Implementation Agreements on 4 GW onshore and offshore wind and solar power projects
Within the special session of Baku Energy Week held in Shusha, the Ministry of Energy and UAE`s Masdar signed an Implementation Agreement on evaluation, development and implementation of 1 GW utility scale onshore solar and wind energy projects in the Republic of Azerbaijan and an Implementation Agreement on evaluation, development and implementation of offshore 2 GW integrated wind and green hydrogen.
Within the Implementation Agreement on onshore wind-solar energy projects with total installed capacity of 2 GW, it is planned to study the network capabilities for transmission of a certain part of the energy to the country's energy system in detail, take necessary measures to strengthen the network, as well as implement the relevant processes for the export of electricity.
The Implementation Agreement on onshore wind and hydrogen energy projects with a capacity of 2 GW included complex measures to create wind power for production and export purposes, decarbonization, hydrogen production and export.
Energy Minister Parviz Shahbazov said: “Today we are going to sign mega projects with Masdar in accordance with the green energy course of the President of Azerbaijan, which defines renewable energy sources as a strategic priority for the country's development. These 4,000 MW solar, wind and green hydrogen projects, being the largest renewable energy production capacity in the region and in our energy history, provide ample opportunities for the development of Azerbaijan as a green growth country, green energy producer and exporter, as well as allow for involving multibillion-dollar green investment. Some of these projects are planned to be implemented in the liberated areas, which will contribute to the development of the region in the green energy zone concept with zero emissions. The development of offshore wind power capacity and the production of hydrogen also open a new page in the history of the Caspian Sea through Azerbaijan.”
Mohamed Jameel Al Ramahi, Chief Executive Officer of Masdar, said, “These agreements strengthen the already powerful relationship Masdar has with Azerbaijan and will make a significant contribution to the nation’s clean energy objectives. Masdar’s knowledge, experience and expertise in developing renewable energy projects will support Azerbaijan’s energy transition and help to drive sustainable development and energy security, while reducing harmful emissions. We look forward to developing many more projects with our partners here in Azerbaijan.”
It should be noted that at the moment, at the expense of more than 220 million USD investment, we are cooperating with Masdar on the construction of the Garadagh SPP with a capacity of 230 MW.
Masdar is one of the fastest-growing renewable energy companies in the world with the expectation of reaching well over 50 GW total capacity by 2030 – and over 100 GW in the following years.