Energetika Nazirliyi və bp arasında Azərbaycanın cənub-qərb bölgəsində günəş elektrik stansiyası layihəsi ilə bağlı növbəti addımlar üzrə razılıq əldə edilib
Bu gün Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi və bp arasında Cəbrayılda 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsinin birgə həyata keçirilməsi ilə bağlı növbəti addımların atılması məqsədilə 2021-ci ilin iyun ayında bağlanmış İcra Müqaviləsinə Əlavə imzalanıb.
“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində Şuşa şəhərində imzalanan bu sənəd "Şəfəq” adlı günəş elektrik stansiyası layihəsinin reallaşdırılması istiqamətində birgə fəaliyyəti yekunlaşdırmaq üçün görüləcək tədbirləri əks etdirir.
İcra Müqaviləsinə edilmiş Əlavə sənədinə əsasən, layihənin icrasında effektiv texniki və kommersiya həllinə nail olmaq üçün “Virtual Enerji Ötürülməsi Mexanizmi” adlı biznes modelinin tətbiqi planlaşdırılır. Bu model layihə çərçivəsində Cəbrayılda günəş enerjisinin istehsalına və onun ölkənin digər hissələrində dövlət və ya özəl alıcılara satışına imkan yaradır.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov deyib: “Bir illik birgə fəaliyyətimizin və səmərəli əməkdaşlığımızın nəticəsində “Şəfəq” layihəsinin reallaşdırılması üçün bütün tərəflərin maraqlarını təmin edə biləcək cəlbedici zəmin hazırladıq. Bugünkü razılaşmamız elektrik enerjisinin istehsalı, ötürülməsi də daxil olmaqla bir çox məsələlər üzrə gələcək fəaliyyətimizə aydın istiqamətlər verir və günəş elektrik stansiyasının inşasına başlamaq prosesini sürətləndirir. Bu sənəd bir daha bu layihənin həyata keçirilməsində qərarlı olduğumuzu və Azərbaycan ilə bp-nin bərpa olunan və aşağı karbonlu enerji mənbələri üzrə əməkdaşlığa sadiqliyini nümayiş etdirir. İnanırıq ki, “yaşıl enerji” zonasında xarici tərəfdaşlığın ilk nümunəsi olan “Şəfəq” layihəsi bp ilə “yaşıl” enerji və dekarbonizasiya üzrə davamlı əməkdaşlığımıza təkan verəcəkdir.”
bp-nin Azərbaycan, Gürcüstan və Türkiyə üzrə regional prezidenti Qəri Counz deyib: “Bu gün imzalanmış sənəd “Şəfəq” layihəsini yekun investisiya qərarına daha da yaxınlaşdırır. Biz şadıq ki, layihənin kommersiya baxımından uğurlu olmaq ehtimalını artıraraq bütün maraqlı tərəflərə, o cümlədən potensial alıcılara və Azərbaycan hökumətinə faydalı olacaq yanaşma barədə razılığa gəldik. Əminik ki, bu yeni yanaşma neft və qaz əməliyyatlarının, o cümlədən tərəfimizdən həyata keçirilən əməliyyatların dekarbonizasiyasına şərait yaradacaqdır. Bu, 2050-ci ilə qədər, hətta daha yaxın gələcəkdə xalis sıfır emissiyaya nail olmaq məqsədilə əməliyyatlarımızın atmosferə təsirini əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaq üçün tədbirlər görməklə qlobal səviyyədə əldə etmək istədiyimiz nəticəyə tam uyğundur”.
Xatırladaq ki, Energetika Nazirliyi və bp arasında 3 iyun 2021-ci il tarixində imzalanmış İcra Müqaviləsi Cəbrayılda 240 MVt gücündə günəş elektrik stansiyasının tikintisi layihəsinin qiymətləndirilməsi və həyata keçirilməsi fəaliyyəti üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tuturdu.

The Ministry of Energy and bp agree on next steps in solar project in the south-west of Azerbaijan
The Ministry of Energy (MoE) of the Republic of Azerbaijan and bp today signed an Addendum to the Implementation Agreement that they had previously signed in June 2021 committing them to work together to take the next steps towards joint implementation of a 240MW solar power plant in Jabrayil.
The document signed in Shusha within the agenda of Baku Energy Week represents the next step to finalize the joint work towards realization of the solar project, named “Project Shafag”.
According to the Addendum to the Implementation Agreement, it is the parties’ plan to achieve an effective technical and commercial solution to the project implementation through piloting a commercial structure called a “Virtual Power Transfer Arrangement”. This will enable the project to produce solar power in Jabrayil and sell it in another part of the country to either public or private off-takers.
Minister of Energy Parviz Shahbazov said: "As a result of our one-year joint activity and fruitful cooperation, we have laid a foundation for the implementation of Project Shafag, which can satisfy the interests of all parties. Our agreement today provides clear directions to our future activities on many issues, including the production and transmission of electricity, and speeds up the process of starting the construction of the solar power plant. This document once again demonstrates our determination to the implementation of this project and commitment of Azerbaijan and bp to cooperation on renewable and low-carbon sources of energy. We believe that Project Shafag, the first example of a foreign partnership in the green energy zone, will give an impetus to our continued cooperation with bp on “green” energy and decarbonization.”
Gary Jones, bp’s regional president for Azerbaijan, Georgia and Türkiye, said: “The document signed today brings Project Shafag closer to the final investment decision. We are pleased to have agreed an approach that will enhance the commercial feasibility of the project making it beneficial for all stakeholders, including the potential off-takers and the Government of Azerbaijan. We are confident that this new approach will lead to decarbonization of oil and gas operations including ours. This is exactly in line with what we aim to achieve globally by working to significantly reduce our operational emissions, aiming for net zero by 2050 or sooner.”
It should be recalled that the Implementation Agreement signed between the Ministry of Energy and bp on June 3, 2021 envisaged cooperation in the assessment and implementation of the project for the construction of a 240 MW solar power plant in Jabrayil.