2023-cü ilin “Heydər Əliyev İli” elan edilməsi ilə bağlı Energetika Nazirliyi üzrə təsdiq edilmiş Tədbirlər Planına uyğun olaraq, energetika sahəsində fəaliyyət göstərən dövlət qurumlarının əməkdaşları arasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş şahmat turniri start götürüb.
Azərbaycan Şahmat Federasiyasının dəstəyi ilə keçirilən turnirdə Energetika Nazirliyi, Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyi, Bərpa Olunan Enerji Mənbələri Dövlət Agentliyi, SOCAR, “Azərenerji” ASC, “Azərişıq” ASC və “Azəristiliktəchizat” ASC iştirak edirlər.
Turnirin təşkilində məqsəd Azərbaycan şahmatının inkişafına böyük diqqət göstərmiş Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinin yad edilməsi, bu intellektual idman növünün təşviqi, əməkdaşların asudə vaxtlarının səmərəli təşkili və kommunikasiyanın artırılması, dövlət qurumları arasında müxtəlif növ idman yarışlarının keçirilməsinə marağın artırılmasıdır.
7 turdan ibarət olan və 26 nəfərin qatıldığı yarışda  iştirakçılar fərdi şəkildə mübarizə aparacaqlar.

In accordance with the Action Plan approved by the Ministry of Energy related with declaration of 2023 the "Year of Heydar Aliyev", a chess tournament dedicated to the 100th anniversary of national leader Heydar Aliyev has started among employees of government agencies operating in the field of energy.
The Ministry of Energy, AERA, AREA, SOCAR, Azerenergy OJSC, Azerishig OJSC and Azeristiliktechizat OJSC participate in the tournament held with the support of the Chess Federation of Azerbaijan.
The purpose of the tournament is to pay tribute to the memory of Great Leader Heydar Aliyev, who paid great attention to the development of Azerbaijani chess, to promote this intellectual sport, to effectively organize employees' leisure time and increase communication, to increase interest in holding various kinds of sport competitions among government agencies.
26 people will attend in the competition, which consists of 7 rounds, and the participants will compete individually.