Bakıda OPEC və qeyri-OPEC ölkələrinin Müştərək Texniki Komissiyasının (JTC) 27-ci  və Nazirlərin Birgə Monitorinq Komitəsinin iclası çərçivəsində Energetika Nazirliyi ilə Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA POWER” şirkəti arasında əməkdaşlıq  haqqında memorandumu imzalanıb. Sənədi energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev və  “ACWA POWER”  şirkətinin direktoru Ayad Əl Amri imzalayıb.
Anlaşma memorandumu Azərbaycanda bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə sahəsinə investisiya qoyuluşu, bunun üçün potensialın qiymətləndirilməsi və şəraitin yaradılması üzrə əməkdaşlığın əsas prinsiplərini müəyyənləşdirir.
Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev bildirib ki,  Energetika Nazirliyi Azərbaycanın zəngin bərpa olunan enerji mənbələrindən səmərəli istifadəni təmin etmək, ölkənin elektrik enerjisi istehsalı gücünün şaxələndirilməsi hesabına enerji təhlükəsizliyini gücləndirmək və təmiz enerji istehsalını həyata keçirmək məqsədi ilə beynəlxalq şirkətlərlə əməkdaşlıq edir.  “Hazırda bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafı üçün qanunvericilik bazası hazırlanır, investorların cəlbi üçün mexanizmlər üzərində işlənilir.   “ACWA POWER” şirkəti ilə əməkdaşlıq bu sahədə fəaliyyətin səmərəli təşkilində, bərpa olunan enerjinin istehsal xərclərinin azaldılmasında qabaqcıl təcrübənin öyrənilməsi və tətbiqinə, bərpa olunan enerji layihələrinin gələcəkdə həyata keçirilməsinə töhfə verəcəkdir”-deyə, nazie müavini əlavə edib.
Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA POWER” şirkəti əsasən bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə və dəniz suyunun duzsuzlaşdırılması sahələrində ixtisaslaşmış şirkət olaraq enerji və su layihələrini həyata keçirir. Şirkət hazırda Asiya və Afrika ölkələrində, o cümlədən Misir, İordaniya və digər ölkələrdə külək və günəş enerjisi layihələrini həyata keçirir.

Ministry of Energy signed a Memorandum of Cooperation with Saudi Arabian ACWA POWER
A memorandum of cooperation was signed between the Ministry of Energy and Saudi Arabian Company “ACWA POWER” within the framework of 27th meeting of the Joint Technical Commission (JTC) and Joint Ministerial Monitoring Committee meeting of the OPEC and non-OPEC countries held in Baku. The document was signed by Deputy Minister of Energy Samir Valiyev and Ayad Al Amri, Director of ACWA POWER.
The Memorandum of Understanding determines the basic principles of cooperation in the field of investments in renewable energy sources in Azerbaijan, assessment of existing potential for investments and creation of necessary conditions.
Deputy Minister of Energy Samir Valiyev mentioned that the Ministry of Energy has been cooperating with international companies to ensure efficiency in use of rich renewable energy sources of Azerbaijan, strengthen energy security by diversifying the country's power generation capacity and achieve clean energy generation. "At present, we are working on the legislative framework to contribute to the development of the renewable energy sector. The necessary mechanisms are also developed to attract investors in this field. The cooperation with ACWA POWER will contribute to examination and introduction of best practices in effective arrangement of activities and reduction of renewable energy generation costs and to further implementation of renewable energy projects." the Deputy Minister added.
As a company specialized in use of renewable energy sources and desalination of seawater, Saudi Arabia's ACWA POWER is primarily involved in energy and water projects. The company is currently implementing wind and solar power projects in Asia and Africa, including Egypt, Jordan and other countries.