Energetika Nazirliyi bu ilin 4 ayında Azərbaycan üzrə elektrik enerjisinə dair operativ məlumatları açıqlayıb
2020-ci ilin aprel ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 1923,6 mln. kVt·st, ixracı 17,5 mln.kVt·st, idxalı 17,7 mln. kVt·st olub. 2019-cu ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə aprel ayında respublika üzrə elektrik enerjisinin istehsalı 112,2 mln. kVt·st, ixracı 86,4 mln. kVt·st azalıb, idxal isə 6,5 mln. kVt·st artıb.
Cari ilin yanvar-aprel aylarında isə respublikada elektrik enerjisinin istehsalı ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 68,2 mln. kVt·st artaraq 8896,7 mln. kVt·st olub.
Hesabat dövründə ötən ilin 4 ayına nisbətən elektrik enerjisinin istehsalı İES-lərdə 189,2 mln. kVt·st artaraq 8435,2 mln. kVt·st, SES-lərdə 120,2 mln. kVt·st azalaraq 341,8 mln. kVt·st, digər mənbələr (KES, GES və BMTYZ) üzrə isə 0,8 mln. kVt·st azalaraq 119,7 mln. kVt·st olub. Külək Elektrik Stansiyalarında 34,5 mln. kVt·st, Günəş Elektrik Stansiyalarında 13,4 mln. kVt·st, Bərk Məişət Tullantılarının Yandırılması Zavodunda 71,8 mln. kVt·st elektrik enerjisi istehsal edilib.
2020-ci ilin 4 ayında elektrik enerjisinin istehsalı “Azərenerji” ASC üzrə 7985,8 mln. kVts (İES-lərdə 7689,9 mln. kVt·st, SES-lərdə 295,9 mln.kVt·st), Naxçıvan MR Dövlət Energetika Xidməti üzrə 114,1 mln. kVt·st (İES-lərdə 62,7 mln. kVt·st, SES-lərdə 39,9 mln. kVt·st, Günəş ES-də 11,5 mln. kVt·st), Müstəqil Elektrik Stansiyaları üzrə 796,8 mln. kVt·st təşkil edib.
Bu dövr ərzində elektrik enerjisinin ixracı 500,6 mln. kVt·st olmaqla, 2019-cu ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 116,4 mln. kVt·st azalıb. Elektrik enerjisinin idxalı isə 44,7 mln. kVt·st təşkil etməklə, ötən ilin müvafiq dövrünə nisbətən 7,5 mln. kVt·st azalıb.

In April 2020, electricity production in Azerbaijan amounted to 1923.6 million kWh, exports - 17.5 million kWh, and imports - 17.7 million kWh. In comparison with the same period in 2019, electricity production in April decreased by 112.2 million kWh, and exports - by 86.4 million kWh, while import increased by 6.5 million kWh.
In January-April of the current year, electricity production in the country increased by 68,2 million kWh in comparison with the same period last year and amounted to 8896,7 million kWh.
During the reporting period, electricity generation at TPPs increased by 189,2 mln kWh reaching to 8435,2 mln kWh, at HPPs decreased by 120,2 mln kWh reaching to 341,8 mln kWh, and at other sources (WPP, SPP and Solid household waste plant) decreased by 0.8 mln kWh reaching to 119.7 mln kWh in comparison with last year.  34.5 mln kWh of electricity was generated at WPPs, 13.4 mln kWh at SPPs, and 71.8 mln kWh at the solid household waste incineration plant.
In the four months of 2020 electricity generation made up 7985.8 mln kWh on "Azerenergy" OJSC (7689.9 mln kWh at TPPs, 295.9 mln kWh at HPPs), 114.1 mln kWh on State Energy Agency of Nakhchivan AR (62.7 mln kWh at TPPs, 39.9 mln kWh at HPPs, 11.5 mln kWh at SPP), and  796.8 mln kWh on Independent PPs.
During this period, electricity exports decreased by 116.4 mln kWh compared to the same period in 2019, amounting to 500.6 mln kWh.  Electricity imports decreased by 7.5 mln kWh compared to the same period last year, amounting to 44.7 mln kWh.