Martın 16-da "7-ci Berlin Enerjiyə Keçid Dialoqu" ənənəvi tədbiri videokonfrans formatında keçirilib. “Enerji keçidi - İqlim neytrallığına doğru” mövzusuna həsr edilmiş tədbirə Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula Fon der Lyayen, eyni zamanda bir sıra ölkələrin və təşkilatların yüksək səviyyəli nümayəndələri qatılıb. Azərbaycanı tədbirdə energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov təmsil edib.
Tədbirin “Yaşıl bərpanın maliyyələşdirilməsi” (Financing the Green Recovery) adlı sessiyasında çıxış edən nazir müavini qeyd edib ki, təmiz ətraf mühitin əldə edilməsi və ölkənin "yaşıl artım" ölkəsinə çevrilməsi 2030-cu ilə qədər Azərbaycanın sosial-iqtisadi inkişafının Milli prioritetlərindən biridir. Bu prioritetin reallaşdırılması bərpa olunan enerji sektorunun inkişafını, istixana effekti yaradan qaz emissiyasının azaldılmasını və yaşıl texnologiyalardan istifadənin genişləndirilməsini zəruri edir. Bildirilib ki, yaxın 10 ildə elektrik enerjisi üzrə qoyuluş gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payının 30%-dək artırılması və istixana effekti yaradan qaz emissiyalarının 1990-cı il səviyyəsi ilə müqayisədə 35% azaldılması üçün xarici investorlarla əməkdaşlıq edilir. Bu istiqamətdə Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA Power” və Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin "Masdar" şirkəti ilə həyata keçiriləcək layihələr haqqında məlumat verilib. Bu layihələr vasitəsilə ölkəmizin bərpa olunan enerji sektoruna 500 milyon dollara yaxın xarici investisiyanın yönəldiləcəyi diqqətə çatdırılıb. O da vurğulanıb ki, Azərbaycanın işğal altında olan ərazilərinin azad edilməsi regionun davamlı inkişafı üçün yeni imkanlar açıb. İşğaldan azad edilmiş ərazilərin "yaşıl enerji" zonasına çevrilməsi və Qarabağın bərpası prosesində xarici investorlarla da əməkdaşlığa önəm verilir.
Qeyd edək ki, 2 gün davam edəcək videokonfransda bərpa olunan enerji, enerji keçidində qlobal hədəflər, o cümlədən sahələrarası enerji keçidini təmin etmək üçün qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi kimi məsələlərin müzakirəsi nəzərdə tutulub.

7th Berlin Energy Transition Dialogue was held in video conference format on 16 March. President of the European Commission Ursula von der Leyen, as well as high - level representatives of a number of countries and organizations attended the event dedicated to Energy transition-Towards climate neutrality. Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov represented Azerbaijan at the event.
Speaking at the session of the meeting entitled Financing the Green Recovery, Deputy Minister noted that achieving a clean environment and becoming a "green growth" country is one of the National Priorities for the socio-economic development of Azerbaijan until 2030. Implementation of this priority deem it necessary to develop the renewable energy sector, reduce greenhouse gas emissions, expand use of green technologies. It was noted that cooperation with foreign investors has already begun to increase the share of renewable energy sources in electricity production capacity to 30% in the next 10 years and to reduce greenhouse gas emissions by 35% in comparison with its level in1990. In this direction, information was given about the projects to be implemented with ACWA Power (Saudi Arabia) and Masdar (the United Arab Emirates). It was mentioned that about $ 500 million worth of foreign investment will be directed to the renewable energy sector through these projects. It was also noted that the liberation of the occupied territories of Azerbaijan opened new opportunities for sustainable development in the region. Cooperation with foreign investors is of great importance in the process of transformation of the liberated territories into a "green energy" zone and restoration of Karabakh.
It should be noted that it is planned to discuss issues such as renewable energy, global targets in energy transition, as well as the introduction of advanced technologies to ensure cross-sectoral energy transition at the 2-days video conference.