Cari ilin 13 iyun tarixində Albaniyada Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumu keçiriləcək. Forumda Azərbaycanı Energetika nazirinin müavini Samir Vəliyev təmsil edəcək. Nazir müavininin “Enerji diversifikasiyası, bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi” mövzusunda çıxışı nəzərdə tutulub.
Azərbaycan Beynəlxalq Enerji Xartiyası ilə 1994-cü ildən etibarən əməkdaşlıq edir. Ötən il ölkəmiz Beynəlxalq Enerji Xartiyasına (Haaqa II sənədinə) qoşulub. 2020-ci ildə Azərbaycan Beynəlxalq Enerji Xartiyası Konfransına sədrlik edəcək və bu çərçivədə cari ildə Bakıda Beynəlxalq Enerji Xartiyası Forumunun keçirilməsi planlaşdırılır.

Deputy Minister of Energy will attend the International Energy Charter Forum
The International Energy Charter Forum will be held in Albania on June 13 of the current year. Azerbaijan was represented by Deputy Minister of Energy Samir Veliyev at the forum. The deputy Minister of Energy is expected to make a speech on "Energy diversification, renewable energy and energy efficiency".
Azerbaijan has been cooperating with the International Energy Charter since 1994.Last year, our country joined the International Energy Charter (Hague II Document). Azerbaijan will chair the International Energy Charter Conference in 2020 and in this context, it is planned to hold International Energy Charter forum in Baku this year.