Energetika nazirinin müavini 2-ci Xəzər Avropa Forumunda iştirak edib
Cari ilin 5-6 oktyabr tarixlərində Almaniyanın paytaxtı Berlin şəhərində hibrid formatda 2-ci Xəzər Avropa Forumu keçirilib. Tədbirdə Xəzər hövzəsi və Mərkəzi Asiya ölkələrinin, həmçinin Almaniyanın hökumət nümayəndələrinin, beynəlxalq təşkilatların və şirkətlərin yüksək səviyyəli rəhbər şəxsləri iştirak edib. Azərbaycanı bu forumda energetika nazirinin müavini Elnur Soltanov təmsil edib.
“Enerji və davamlılıq: karbohidrogen resurslarından iqlim cəhətdən neytral iqtisadiyyata gedən yol” adlı sessiyada onlayn formatda iştirak edən nazir müavini “Beynəlxalq enerji aləmində Azərbaycan - gələcəyə baxış” mövzusunda çıxış edib. Elnur Soltanov bildirib ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin 30-cu ilində ölkə iqtisadiyyatının yüksələn xətlə inkişafına digər sahələrlə yanaşı, energetika sahəsi, xüsusilə də neft-qaz sahəsi öz töhfəsini verib. Ölkənin nəhəng enerji layihəsi sayılan Cənub Qaz Dəhlizi 2020-ci ilin sonunda uğurla yekunlaşıb və bu layihə yaxın regionun və Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində xüsusi rol oynayır. Nazir müavini, həmçinin ölkəmizdə enerji keçidi sahəsində görülən işlərdən bəhs edib. Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin tapşırığı ilə “Yaşıl enerji zonası”nın yaradılması ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib. Bu istiqamətdə xarici investorların cəlbi perspektivlərini diqqətə çatdırıb.
Forum Xəzər regionunda logistika və infrastruktur, enerji və davamlılıq, rəqəmsal iqtisadiyyat, turizm, kənd təsərrüfatı, səhiyyə iqtisadiyyatı və digər mövzular üzrə sessiyalarla işini davam etdirib. Qeyd edək ki, Xəzər Avropa Forumunun əsas məqsədi Avropa və Xəzər regionu arasında iqtisadi əlaqələrin təşviqindən ibarətdir.

On 5-6 October, the 2nd Caspian Europea Forum was held in hybrid format in Berlin, Germany. The representatives of the littoral states of the Caspian Sea and Central Asian countries, as well as senior executives of Germany, international organizations and companies. Deputy Minister of Energy Elnur Soltanov represented Azerbaijan at the event.
Taking part in the session entitled " Energy And Sustainability: The Path from Fossil Energy Resources to a Climate-Neutral Economy“ online, Deputy Minister delivered a speech on "Azerbaijan in Global Energy Landscape - Looking into the Future". Elnur Sultanov said that in the 30th year of Azerbaijan's independence, along with other sectors, the energy sector, especially the oil and gas sector, have contributed to the growing development of the country's economy. The Southern Gas Corridor, the country's largest energy project, was successfully completed at the end of 2020, and it plays a special role in ensuring energy security of the region and Europe. Deputy Minister  also talked about the work done in the field of energy transit in our country. Information was provided on the measures taken to establish a "Green energy zone" in the liberated territories of Azerbaijan on the instructions of President Mr. Ilham Aliyev. The prospects for attracting foreign investors in this direction were noted.
The Forum continued with sessions on logistics and infrastructure, energy and sustainability, digital economy, tourism, agriculture, health economy and other topics in the Caspian region. It should be noted that the main target of the Caspian Europea Forum is to encourage economic relations between Europe and the Caspian region.