Energetika naziri yunanıstanlı həmkarı ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov ölkəmizdə səfərdə olan Yunanıstan Respublikasının ətraf mühit və energetika naziri Konstantinos Skrekasın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə iki ölkə arasında energetika sahəsində əməkdaşlıqdan irəli gələn məsələlərə dair müzakirələr aparılıb.
Nazir Pərviz Şahbazov Azərbaycanda mövcud çağırışlara uyğun olaraq yaşıl enerji keçidi prosesi çərçivəsində görülən işlər barədə məlumat verib. Təbii qazın keçid dövründə əhəmiyyəti vurğulanıb və Azərbaycan ilə Avropa İttifaqı arasında enerji sahəsində Strateji Tərəfdaşlığa dair imzalanmış Anlaşma Memorandumu ilə nəzərdə tutulan Avropaya qaz ixracı həcminin ikiqat artırılması kontekstində ölkəmizdə qaz yataqları və ehtiyatları haqqında məlumat verilib. Avropaya təbii qazla yanaşı gələcəkdə “yaşıl enerji”nin də ixracının planlaşdırıldığı diqqətə çatdırılıb.
Konstantinos Skrekas Cənub Qaz Dəhlizinin qaz mənbələri və marşrutların diversifikasiyası baxımından Yunanıstan üçün böyük önəm daşıdığını qeyd edib. Nazir layihənin genişlənməsinə və qaz həcmlərinin artırılmasına yüksək maraq ifadə edərək, bu sahədə bağlantı kəmərlərinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

The Energy Minister met with his Greek counterpart
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with a delegation led by Konstantinos Skrekas, Minister of Environment and Energy of the Hellenic Republic, who is on a visit to our country. At the meeting, discussions were held on issues arising from the cooperation between the two countries in the field of energy.
Minister Parviz Shahbazov informed about the work done within the green energy transition process in accordance with the current challenges in Azerbaijan. The importance of natural gas during the transition period was emphasized and information was given about gas deposits and reserves in our country in the context of doubling the volume of gas exports to Europe provided by the Memorandum of Understanding signed between Azerbaijan and the European Union on strategic partnership in the energy sector. It was noted that in addition to natural gas to Europe, it is planned to export “green energy”in the future.
Konstantinos Screkas noted that the Southern Gas Corridor is of great importance for Greece in terms of gas sources and diversification of routes. The minister expressed high interest in expanding the project and increasing gas volumes and stressed the importance of connection pipelines in this area.