Energetika naziri Pərviz Şahbazov Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vadanı qəbul edib. Görüşdə energetika sahəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri və gələcək əməkdaşlıq imkanları, həmçinin müvafiq sahələr üzrə təcrübə və məlumat mübadiləsi məsələləri müzakirə edilib.
Səfir Azərbaycan torpaqlarının erməni işğalından azad olunması, ərazi bütövlüyünün bərpasının ölkəmizin gələcək inkişafı üçün əhəmiyyətini vurğulayıb və azad edilmiş ərazilərimizdə elektroenergetika sahəsi üzrə aparılacaq bərpa-yenidənqurma işlərində Yaponiya şirkətlərinin iştirakda maraqlı olduğunu bildirib.
Nazir Yaponiyanın dövlət qurumları və maliyyə təşkilatları ilə enerji sektorunda sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu, bu sahədə Yaponiya şirkətlərinin ölkəmizdə bir sıra uğurlu layihələr həyata keçirdiyini qeyd edib. İşğaldan azad olunmuş ərazilərin bərpası və yaşıl enerji zonasının yaradılması planları, həmçinin bu ərazilərin bərpa olunan enerji potensialı haqqında məlumat verib.
Daha sonra qeyd edilmiş sahələr üzrə əməkdaşlıq perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən səfir iki ölkə arasında energetika sahəsində əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyini vurğulayıb.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Azerbaijan Junichi Wada. The sides discussed prospects for the development of bilateral relations in the field of energy, future cooperation opportunities, as well as exchange of experience and information in the relevant field.
The ambassador stressed the importance of the liberation of Azerbaijani territories from Armenian occupation, restoration of territorial integrity for the future development of our country, and said that Japanese companies are interested in participating in the restoration and reconstruction work to be carried out in the field of energy in our liberated territories.
The Minister noted that our country has close cooperation with Japanese government agencies and financial institutions in the energy sector, and Japanese companies are implementing a number of successful projects in this area. Information was given about the plans for the restoration of liberated territories and the creation of a green energy zone, as well as the renewable energy potential of these territories.
Then, the sides exchanged views on the prospects of cooperation in the mentioned areas and other issues of mutual interest.
Thanking for the warm welcome, the ambassador said he would spare no efforts to further strengthen the energy relations between the two countries.