Energetika naziri “Uniper” şirkətinin baş vitse-prezidenti ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Almaniyanın “Uniper” şirkətinin qaz təchizatı və mənşəyi üzrə baş vitse-prezidenti Uve Fipin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə “Uniper” şirkətinin iştirakı ilə ölkəmizdə reallaşdırılmaqda olan layihələrdən bəhs edilib, layihələrin icra vəziyyəti barəsində, eyni zamanda şirkətin qlobal olaraq cari fəaliyyət istiqamətləri, müxtəlif ölkələrdə həyata keçirdiyi layihələr, hidrogendən enerji məqsədli istifadə sahəsində təcrübəsi haqqında məlumat verilib.
Dünyada enerji keçidi prosesi, qaz bazarlarında cari vəziyyət, hidrogen istehsalı, ötürülməsi və saxlanması texnologiyaları, karbon qazının tutulması və saxlanması texnologiyaları kimi mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Enerji keçidi fonunda enerji resurslarının şaxələndirilməsinin əhəmiyyəti və keçid prosesində təbii qazın vacib rolu vurğulanıb.
Azərbaycanda “yaşıl enerji”dən istifadə sahəsində həyata keçirilən layihələr və gələcək planlar haqqında məlumat verilib, Xəzər dənizinin Azərbaycana məxsus hissəsinin neft və qaz ehtiyatları ilə yanaşı külək enerjisi potensialı ilə də zəngin olduğu diqqətə çatdırılıb. Ölkəmizin dənizdə külək enerjisi potensialından istifadə üzrə yol xəritəsinin hazırlanmaqda olduğu bildirilib, gələcəkdə bu resurs hesabına “yaşıl elektrik”, “yaşıl hidrogen”, “yaşıl ammonyak” istehsalı və ixracı perspektivləri qeyd edilib, bu istiqamətdə imkanların öyrənilməsi məqsədi ilə beynəlxalq əməkdaşlığa hazırlıq ifadə olunub.

Minister of Energy met with Senior Vice President of Uniper
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with a delegation led by Uwe Fip, Senior Vice President for Gas Supply & Origination of German company Uniper.
During the meeting, information was provided about the projects being implemented in our country with the participation of Uniper. The implementation status of the projects, at the same time, the company's current activity directions globally, projects implemented in different countries, experience in the field of hydrogen energy use were also touched upon.
The sides exchanged views on topics such as energy transition process in the world, current situation in gas markets, hydrogen production, transmission and storage technologies, carbon capture and storage technologies. The importance of diversification of energy resources and the important role of natural gas in the transition process were emphasized in the background of the energy transition.
Information was given on projects and future plans implemented in the field of green energy in Azerbaijan, and it was brought to the attention that the Azerbaijani section of Caspian Sea is rich in oil and gas resources, as well as wind energy potential. It was noted that the road map for the use of offshore wind energy potential in our country is being developed, the prospects for the production and export of green power, green hydrogen, green ammonia were noted at the expense of this resource in the future, and preparation for international cooperation was noted in order to study opportunities in this direction.