Azərbaycan Respublikası ilə Ukrayna arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri, energetika naziri Pərviz Şahbazov Ukrayna tərəfindən həmsədr, infrastruktur naziri Vladislav Kriklinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Görüşdə ölkələr arasında energetika sahəsində əməkdaşlıqdan irəli gələn məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
İki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına və münasibətlərin möhkəmləndirilməsinə Hökumətlərarası Komissiyanın töhfələrini qeyd edən energetika naziri qarşılıqlı ticarət və investisiyaların artan tendensiya ilə inkişaf etdiyini vurğulayıb. Azərbaycan-Ukrayna ikitərəfli enerji əlaqələrinin inkişafı və birgə layihələrin həyata keçirilməsi məqsədi ilə yaradılmış İşçi Qrupun fəaliyyətinə və yaxın gələcəkdə keçirilməsi planlaşdırılan növbəti iclasda müzakirə ediləcək məsələlərə diqqət çəkilib.
Ukraynanın infrastruktur naziri Vladislav Krikli Azərbaycanın qələbəsi ilə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə son qoyulduğuna, bununla da regionda sülhün bərqərar olduğuna diqqət çəkib və işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan yenidənqurma işlərində Ukrayna şirkətlərinin də iştirak etməkdə maraqlı olduğunu bildirib. Eyni zamanda, hazırda Ukraynada həyata keçirilən infrastruktur layihələri haqqında məlumat verərək, Azərbaycanın biznes təmsilçiləri üçün ölkəsində geniş investisiya imkanlarının olduğunu bildirib. Ticari-iqtisadi münasibətlərin dinamik inkişafının bundan sonra da davam edəcəyinə əminlik ifadə edilib. Görüşdə Ukraynanın Azərbaycan Respublikasındakı Ticarət Evinin fəaliyyəti haqqında məlumat verilib.
Görüş zamanı, həmçinin iki ölkə arasında müxtəlif sahələrdə tərəfdaşlığın genişləndirilməsi imkanları və iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın növbəti iclasının keçirilməsinə dair müzakirələr edilib.

Co-chair of the Intergovernmental Commission on economic cooperation between the Republic of Azerbaijan and Ukraine, Energy Minister Parviz Shahbazov met with the delegation led by Ukrainian co-chair, Minister of Infrastructure Vladislav Krykliy. At the meeting, the sides exchanged views on the issues arising from energy cooperation between the countries.
Noting the contribution of the Intergovernmental Commission to the development of cooperation and strengthening of relations between the two countries in various fields, the Minister of Energy stressed the growing trend of mutual trade and investment. The Working Group established for the development of Azerbaijan-Ukraine bilateral energy relations and implementation of joint projects and the issues to be discussed at the next meeting planned to be held in the near future were highlighted.
Ukrainian Minister of Infrastructure Vladislav Krykliy brought the Nagorno-Karabakh conflict, which ended with the victory of Azerbaijan, establishing peace in the region to the attention, and Ukrainian companies were interested in participating in the reconstruction work carried out in the liberated territories. At the same time, informing about the infrastructure projects currently being implemented in Ukraine, he said that there are broad investment opportunities in his country for Azerbaijan`s business representatives. He expressed his confidence that the dynamic development of trade and economic relations would continue. At the meeting, information was given about the activity of the Ukraine Trade House in the Republic of Azerbaijan.
During the meeting, the sides also discussed the possibilities of expanding cooperation between the two countries in various fields and holding the next meeting of the Intergovernmental Commission on economic cooperation.