Energetika naziri Türkiyənin ölkəmizdəki yeni səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Türkiyə Respublikasının Azərbaycana yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağcını qəbul edib.
Nazir səfiri yeni təyinatı münasibətilə təbrik edərək, fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Azərbaycan və Türkiyə arasında mövcud olan yüksək səviyyəli sıx dostluq və strateji tərəfdaşlıq münasibətlərindən bəhs edərək, bu istiqamətdə əlaqələrin daha da inkişaf etməsi üçün səylərini əsirgəməyəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Türkiyənin 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə, həmçinin ona qədər Ermənistan və Azərbaycan arasında mövcud olmuş münaqişə ilə bağlı dəyişməz mövqeyi, davamlı mənəvi və siyasi dəstəyi Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının və sarsılmaz birliyinin ən yüksək zirvədə olmasına bariz nümunə kimi qiymətləndirilib. Cari ilin 15 iyun tarixində Azərbaycan və Türkiyə dövlət başçıları tərəfindən imzalanmış “Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında müttəfiqlik münasibətləri haqqında Şuşa Bəyannaməsi”nin əhəmiyyətinə toxunulub, bu sənəddə energetika sahəsində əməkdaşlığa dair müddəalar nəzərdən keçirilib, “Şuşa Bəyannaməsi”nin bütün sahələrdə, o cümlədən energetika sahəsində dost, qardaş və tərəfdaş münasibətlərini daha da möhkəmləndirdiyi vurğulanıb.
Həmçinin, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft kəməri, “Cənub Qaz Dəhlizi”, “TANAP” kimi qlobal enerji layihələrinin əhəmiyyəti qeyd olunub, Azərbaycanla Türkiyənin enerji əməkdaşlığının ikitərəfli və regional faydalarından bəhs edilib. Ənənəvi enerji sahələri ilə yanaşı bərpa olunan enerji mənbələri üzrə də ölkələrimiz arasında yüksək əməkdaşlıq perspektivlərinin olduğu bildirilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan bərpa və yenidənqurma işləri, “yaşıl enerji” zonasının reallaşdırılması layihələri barədə məlumat verilib, bu çərçivədə həyata keçiriləcək layihələrə Türkiyə şirkətlərinin maraq göstərməsi yüksək qiymətləndirilib.

Minister of Energy meets with the new Ambassador of Turkey to Azerbaijan
The Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagci.
The minister congratulated the ambassador on his new appointment and wished him success in his activities. Speaking about the high-level close friendship and strategic partnership between Azerbaijan and Turkey, the Minister expressed his confidence that ambassador would spare no efforts to further develop relations in this direction.
Turkey's unwavering position, continued moral and political support during the 44-days Patriotic War, as well as the conflict between Armenia and Azerbaijan before the war were appreciated as a clear example of the highest level of Azerbaijani-Turkish brotherhood and unsurpassed unity. The importance of the “Shusha Declaration on Allied Relations between the Republic of Azerbaijan and the Republic of Turkey” signed by the Heads of State of Azerbaijan and Turkey on June 15, 2021 was touched upon, the provisions of this document on cooperation in the field of energy were reviewed. It was noted that the “Shusha declaration” further strengthened friendly, brotherly relations in all spheres, including energy.
The importance of global energy projects such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan, the Southern Gas Corridor and TANAP was also mentioned, as well as bilateral and regional benefits of energy cooperation between Azerbaijan and Turkey were noted. it was also noted that there are high prospects for cooperation between the two countries in the field of renewable energy along with traditional energy . Information was provided about the restoration and reconstruction works carried out in our liberated territories, the projects on the realization of the “green energy” zone, and the interest of Turkish companies in the projects to be implemented in this context were highly appreciated.