Energetika naziri TAP şirkətinin icraçı direktoru ilə görüşüb
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Trans-Adriatik Qaz Boru Kəmərinin operatoru olan TAP AG şirkətinin icraçı direktoru Luca Schieppati ilə videokonfrans formatında görüş keçirib.
Görüşdə TAP layihəsi üzrə işlərin planlaşdırılan vaxtda yekunlaşması yüksək qiymətləndirilib və kəmərin kommersiya fəaliyyətinə başlamasının “Cənub Qaz Dəhlizi”nin tam istismara verilməsində mühüm addım olduğu bildirilib. Qeyd edilib ki, TAP ölkəmizi Avropa ilə uzun müddətə birləşdirən daha bir enerji bağlantısı olaraq enerji təhlükəsizliyi, əməkdaşlıq və davamlı inkişafda Azərbaycanın strateji tərəfdaş rolunu daha da gücləndirir. Layihənin, həmçinin Avropa üçün strateji və iqtisadi əhəmiyyət daşıdığı, yeni təbii qaz mənbəyinə etibarlı çıxışı təmin etdiyi, enerji təhlükəsizliyinin möhkəmlənməsində, təchizatın diversifikasiyasında, həmçinin karbon emissiyasının azaldılmasında mühüm rol oynadığı vurğulanıb.
Daha sonra TAP layihəsinin genişləndirilməsi - kəmərin ümumi gücünün 20 milyard kubmetrədək artırılması, təbii qaz tədarükçülərinin maraqlarını ifadə etməyə imkan verəcək bazar sınaqlarının aparılması, iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə, ətraf mühitin qorunması ilə bağlı “Yaşıl saziş” və enerji bazarlarının bərpası məsələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Xatırladaq ki, Azərbaycanın kommersiya qazının Trans-Adriatik Boru Kəməri vasitəsilə Avropaya tədarükünə ötən ilin 31 dekabr tarixində başlanılıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met with Luca Schieppati, Managing Director of TAP AG - Trans-Adriatic gas pipeline operator.
At the meeting, the completion of the work on the TAP project at the scheduled time was highly appreciated and it was noted that the commencement of commercial operation of the pipeline was an important step in the commissioning of the Southern Gas Corridor. It was noted that TAP, as another energy link connecting our country with Europe for a long time, will strengthen Azerbaijan's strategic role in energy security, cooperation and sustainable development.  It was also stressed that the project is of strategic and economic importance for Europe, provides reliable access to a new source of natural gas, plays an important role in energy security, diversification of supplies, as well as in reducing carbon emissions.
Then, the sides exchanged views on the expansion of the TAP project - the increase of the pipeline's total capacity to 20 bcm, market tests that would allow to express the interests of natural gas suppliers, the fight against climate change, the “Green Agreement” on environmental protection and the restoration of energy markets.
It should be reminded that the supply of Azerbaijan's commercial gas to Europe through the Trans-Adriatic Pipeline started on 31 December last year.