Energetika naziri Rumıniya səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Rumıniyanın Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dan İankunu qəbul edib.
Ölkəmizdəki səlahiyyət müddəti başa çatan rumıniyalı səfirin iki ölkə arasındakı münasibətlərin inkişafı istiqamətində səmərəli fəaliyyətini vurğulayan nazir bu əlaqələrin müxtəlif sahələrdə bundan sonra da inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə edib.
Görüşdə Azərbaycan və Rumıniya arasında energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişafı istiqamətində Cənub Qaz Dəhlizinin əhəmiyyətindən bəhs edilib, Rumıniyanın Cənub Qaz Dəhlizi Məşvərət Şurası çərçivəsində nazirlərin toplantısında davamlı iştirakı bu layihəyə marağın və dəstəyin göstəricisi kimi qiymətləndirilib. Layihənin gələcəkdə ötürücülük qabiliyyətinin artırılması hesabına genişləndirilməsi perspektivlərindən danışılıb.
Görüşdə həmçinin energetika sahəsində əməkdaşlıqla bağlı qarşılıqlı maraq kəsb edən bir sıra digər məsələlər müzakirə olunub.

Minister of Energy has received ambassador of Romania to Azerbaijan
Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Romania to the Republic of Azerbaijan Dan Iancu.
Underlining the fruitful activity of the Romanian ambassador, whose term of office has expired, in the direction of developing the relations between the two countries, the Minister expressed confidence that these relations will continue to develop in various fields.
During the meeting, the sides discussed the importance of the Southern Gas Corridor for the development of energy cooperation between Azerbaijan and Romania, and Romania's continued participation in the Ministerial Meeting within the Southern Gas Corridor Advisory Council was considered as an indicator of interest and support to this project. The prospects of expansion of the project thanks to increasing the throughput capacity in the future were discussed.