Energetika naziri Qətərin Azərbaycandakı səfirini qəbul edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Qətər Dövlətinin Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Feysəl bin Abdullah Al Hinzabı qəbul edib. Görüşdə energetika sahəsində ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib.
Səfir “Cənub Qaz Dəhlizi” layihəsinin başa çatması və Azərbaycan təbii qazının Avropaya nəqlinin başlanması münasibətilə təbriklərini çatdırıb, bu layihənin Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmininə verdiyi töhfəni vurğulayıb.
Görüşdə enerji keçidi prosesində təbii qazın atmosferə daha az karbon emissiyası atması nəzərə alınaraq keçid yanacağı kimi vacib rolu qeyd olunub. İki ölkə arasında bərpa olunan enerji və enerji səmərəliliyi sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib. Hər iki sahə üzrə ölkəmizdə qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsi istiqamətində görülmüş işlər haqqında məlumat verilib. Energetika sektorunun inkişafına özəl, o cümlədən xarici investisiyaların cəlb edilməsi istiqamətində addımların atıldığı və Qətər şirkətlərinin gələcəkdə ölkəmizdə bərpa olunan enerji sahəsi üzrə təşkil ediləcək hərraclarda iştiraka təşviq edilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.

Minister of Energy has received Qatar`s Ambassador to Azerbaijan
Minister of Energy Parviz Shahbazov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the State of Qatar to the Republic of Azerbaijan Faisal Abdulla Al-Henzab. At the meeting, prospects for further development of cooperation in the field of energy were discussed.
The Ambassador conveyed his congratulations on the completion of the Southern Gas Corridor project and the beginning of the transportation of Azerbaijani natural gas to Europe, and stressed the contribution of this project to the energy security of Europe.
Taking into account less carbon emissions of natural gas into the atmosphere in the energy transition process, an important role of natural gas as transition fuel was noted at the meeting. Opportunities for cooperation between the two countries in the field of renewable energy and energy efficiency were discussed. Information was provided on the work done in the direction of improving the legislative base in our country in both areas. It was stressed that steps were taken to attract private and foreign investments to the development of the energy sector and the importance of encouraging Qatar companies to participate in auctions to be held in the future in the field of renewable energy in the country.