Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Qazprombank”ın birinci vitse-prezidenti, kapital bazarları blokunun rəhbəri Denis Şulakovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini videokonfrans formatında qəbul edib.
Görüşdə energetika sahəsində əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Azərbaycanda, o cümlədən işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa olunan enerji potensialı, sektorda davam edən islahatlar, görülən işlər və nəzərdə tutulan planlar, həmçinin bu prosesin özəl sektor üçün yaradacağı imkanlar diqqətə çatdırılıb.
Bank təmsilçiləri tərəfindən isə aşağı karbonlu iqtisadiyyata keçid, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsi və enerji effektivliyi tədbirləri üçün istifadə edilə bilən “yaşıl istiqraz”lar, “yaşıl investisiya”lar və “yaşıl maliyyələşmə” mexanizmləri haqqında məlumat verilib.

Minister of Energy received First Vice-President of Gazprombank
Minister of Energy Parviz Shahbazov met with the delegation led by Denis Shulakov, First Vice-President and Head of the Capital Markets block of Gazprombank in videoconference format .
Prospects of cooperation in the energy sector were discussed at the meeting. The renewable energy potential in Azerbaijan, including in our liberated territories, ongoing reforms in the sector, the work done and the plans, as well as the opportunities of this process for the private sector were brought to the attention.
Representatives of the Bank informed about the transition to a low-carbon economy, expansion of the use of renewable energy sources and “green bonds”, “green investments” and “green financing” mechanisms which can be used for energy efficiency measures.