Energetika naziri “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə post-konflikt quruculuğu modeli” mövzusunda keçirilən konfransda çıxış edib
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə post-konflikt quruculuğu modeli” mövzusunda qələbənin ikinci ildönümü – Zəfər Gününə həsr olunmuş konfransda “Yaşıl enerji zonası” mövzusunda çıxış edib.
Nazir qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qazanılmış tarixi Qələbə sayəsində münaqişənin hərbi-siyasi yolla həll edilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün, tarixi haqlarının bərpa olunması ilə yanaşı, Azərbaycan yeni geosiyasi dinamikanı müəyyənləşdirən dövlətə çevrilib. Bildirilib ki, Qarabağın, Şərqi Zəngəzurun bərpası və reinteqrasiyası ilə bərabər Zəngəzur dəhlizinin açılmasını əhatə edən proseslər Prezidentin bölgədə dayanıqlı sülh, təhlükəsiz və firavan gələcəklə bağlı strateji baxışını nümayiş etdirir.
Bərpa olunan enerji sahəsinin inkişafına həm dekarbonizasiya, enerji balansının şaxələndirilməsi, həm də postmünaqişə dövründə quruculuq kontekstində əhəmiyyət verildiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Azərbaycan Prezidentinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzuru xalis sıfır emissiyalı “Yaşıl enerji zonası” elan etməsi məhz belə bir mütərəqqi inkişaf siyasətinin təzahürüdür: “Belə bir inkişaf modeli Azərbaycanın təmiz ətraf mühitə malik “yaşıl artım”, “yaşıl enerji”ni istehsal və ixrac edən ölkəyə transformasiyasında azad edilmiş ərazilərin rolunu gücləndirir. Bu ərazilərin 10 min meqavata yaxın potensialı əsasında 4 il ərzində ümumi gücü 780 meqavat olan külək, günəş və iri su elektrik stansiyalarının inşası nəzərdə tutulur. Bu istiqamətdə, hazırda bp şirkəti ilə Cəbrayılda 240 MVt gücündə “Şəfəq” günəş elektrik stansiyası layihəsi üzrə işlər aparılır”.
Həmçinin qeyd olunub ki, hazırda ümumi gücü 320 MVt-dan artıq 50-dən çox kiçik su elektrik stansiyasının bərpa və inşası üçün də araşdırmalar aparılır.
Çıxışda işğaldan azad edilmiş ərazilərin “yaşıl enerji”nin istehsal və istehlakı ilə bərabər ixracının da mənbə və marşrutuna çeviriləcəyi və Azərbaycan-Türkiyə-Avropa Enerji Dəhlizinin bu yeni reallığın perspektivlərindən olduğu diqqətə çatdırılıb. Vurğulanıb ki, cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət çərçivəsində görülən işlərlə Azərbaycan postkonflikt quruculuğu modeli ilə də mükəmməl bir örnək yaradacaq, ölkəmizin sülh amalı, quruculuq əzmi, bu günə və gələcəyə aydın strateji baxışı bölgəni davamlı inkişaf məkanına çevirəcəkdir.

Minister of Energy Parviz Shahbazov delivered a speech on “Green energy zone” at the conference on the “Post-conflict building model under the leadership of President Ilham Aliyev” dedicated to the second anniversary of the Victory Day.
The Minister noted that thanks to the historic victory won under the leadership of President of Azerbaijan, victorious Supreme Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, along with the military-political settlement of the conflict and the restoration of the territorial integrity and historical rights of our country, Azerbaijan has become a state that determines the new geopolitical dynamics. The processes concerning the restoration and reintegration of Karabakh and East Zangazur along with the opening of the Zangazur corridor demonstrate the President's strategic vision of a sustainable peace, safe and prosperous future in the region.
The importance assigned to the development of renewable energy, both in the context of decarbonization and diversification of energy balance was emphasized. The President’s announcement of Karabakh and East Zangazur as a net zero-emission “green energy zone" was noted as a manifestation of such a progressive development policy: the development model strengthens the role of liberated territories in the transformation of Azerbaijan into a clean-environment “green growth”, “green energy” producer and exporter country. Based on the 10,000-megawatt potential of this region, within the next 4 years the construction of wind, solar and large hydro power plants with a total capacity of 780-megawatt power is intended. In this direction, currently work is carried out with BP company on the “Shafag” solar power plant project with the capacity of 240 MW”.
Moreover, it was stated that research is currently underway for the restoration and construction of more than 50 small hydropower plants with a total capacity of more than 320 MW.
In the speech, it was noted that the liberated territories along with the production and consumption of “green energy” will become a source and route for this energy, and the Azerbaijan-Turkey-Europe Energy Corridor is one of the prospects of this new reality. Emphasizing that with the work done within the framework of the purposeful policy pursued by Mr. President Ilham Aliyev will create an excellent example with the Azerbaijan post-conflict reconstruction model, and our country's peace goal, creative determination, clear strategic vision for the present and future will turn the region into a sustainable development space.