Energetika naziri Pərviz Şahbazovun rəhbərliyi ilə nümayəndə heyəti Türkmənistanda səfərdə olub
28 iyul 2021-ci il tarixində Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənməsi və mənimsənilməsi üzrə tərəflər arasında əməkdaşlığı tənzimləyəcək Hökumətlərarası Sazişin layihəsinin hazırlanması və razılaşdırılması məqsədilə yaradılmış Birgə İşçi Qrupunun üçüncü iclası çərçivəsində Türkmənistanda səfərdə olub.
“Dostluq” yatağı üzrə Birgə İşçi Qrupunun üçüncü iclası Aşqabad şəhərində Azərbaycanın energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkmənistanın dövlət naziri, “Türkmənqaz” Dövlət Konserninin sədri Batır Amanovun həmsədrliyi ilə keçirilib. İclasda Hökumətlərarası Əməkdaşlıq haqqında Saziş layihəsi üzrə görülmüş işlər nəzərdən keçirilib və növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
Xatırladaq ki, “Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkmənistan Hökuməti arasında Xəzər dənizində “Dostluq” yatağının karbohidrogen resurslarının birgə kəşfiyyatı, işlənməsi və mənimsənilməsi haqqında” Anlaşma Memorandumu 2021-ci ilin 21 yanvar tarixində imzalanıb. “Dostluq” yatağı üzrə əməkdaşlığa dair Hökumətlərarası Saziş layihəsinin hazırlanması və razılaşdırılması məqsədilə Azərbaycan tərəfindən İşçi Qrupu isə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 fevral 2021-ci il tarixli Sərəncamı ilə yaradılıb. İndiyə kimi Birgə İşçi Qrupunun üç, İşçi Qrupu nəzdində yaradılmış Birgə Ekspertlər Qrupunun isə dörd iclası keçirilib.

Delegation led by Minister of Energy Parviz Shahbazov paid a visit to Turkmenistan
On July 28, 2021, the delegation led by the Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov paid a visit to Turkmenistan within the framework of the third meeting of the Joint Working Group established to prepare and verify a draft Intergovernmental Agreement regulating cooperation between the parties on joint exploration, development, explotation of the hydrocarbon resources of the “Dostlug” field.
The third meeting of the Joint Working Group on the "Dostlug" field was held in Ashgabat with the co-chairmanship of Minister of Energy of Azerbaijan Parviz Shahbazov and Turkmenistan's Minister of State, Chairman of the Turkmengaz State Concern Batyr Amanov. At the meeting, the work done on the draft agreement on Intergovernmental Cooperation was reviewed and the next steps were determined.
It should be reminded that the Memorandum of Understanding "On joint exploration and development of hydrocarbon resources of the Dostlug field in the Caspian Sea” between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of Turkmenistan was signed on January 21, 2021. The Working Group was established by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated February 25, 2021 in order to prepare and verify the draft Intergovernmental Agreement on cooperation on the "Dostlug" field. So far, three meetings of the Joint Working Group and four meetings of the Joint Experts` Group have been held.