Nazir ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibəti ilə səfiri təbrik edib, uğurlar arzulayıb.
Görüş zamanı Pərviz Şahbazov səfirə Ermənistanın ölkəmizə qarşı son hərbi təxribatları və Azərbaycanın öz ərazisində apardığı əks-hücum əməliyyatları barədə məlumat verib. Humanitar atəşkəs barədə razılıq əldə olunmasına baxmayaraq, Ermənistan silahlı qüvvələrinin cəbhə zonasından kənarda yerləşən yaşayış məntəqələrinə hücumları, o cümlədən Azərbaycanın ikinci böyük şəhəri Gəncəyə raket zərbələri nəticəsində dinc sakinlərin həlak olması və Bakı-Tbilis-Ceyhan neft kəməri və Mingəçevir Su Elektrik Stansiyası kimi strateji enerji obyektlərinin hədəfə alınması diqqətə çatdırılıb.
Nazir Yaponiyanın INPEX, ITOCHU, Mitsui, Sumitomo, TEPSCO, JOGMEC kimi şirkətləri, Yaponiya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (JICA), JBIC, NEXI kimi maliyyə qurumları ilə enerji sektorunda sıx əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu, Bakı-Tbilisi-Ceyhan neft boru kəməri, Cənub Qaz Dəhlizi, Şimal-1, Şimal-2 istilik elektrik stansiyaları və digər layihələrdə Yaponiya şirkətlərinin iştirakını qeyd edərək, bu istiqamətdə gələcək iş birliyi üçün yeni perspektivlərin olduğunu bildirib. Ölkəmizdə bərpa olunan enerji sahəsində hərracların keçirilməsinin nəzərdə tutulduğu qeyd edilərək Yaponiya şirkətlərinin  iştiraka dəvət ediləcəyi bildirilib.
Yaponiyanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cuniçi Vada ölkəsinin Azərbaycanla energetika sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu qeyd edərək, bu əlaqələrin inkişafı üçün səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

Energy Minister Parviz Shahbazov met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to Azerbaijan Junichi Wada
The Minister congratulated the Ambassador on starting the diplomatic activity in our country and wished success.
During the meeting, Parviz Shahbazov informed the Ambassador about the latest military provocations of Armenia against our country and counter-attack operations carried out by Azerbaijan in its territory. It was noted that despite the agreement on the humanitarian cease-fire, the Armenian armed forces attacked settlements outside the frontline zone, including the death of peaceful citizens of the second largest city of Azerbaijan, Ganja as a result of missile strikes and targeting of strategic energy facilities such as the Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline and the Mingachevir Hydroelectric Power Plant.
The Minister underlined the close cooperation in the energy sector with Japanese companies such as INPEX, ITOCHU, Mitsui, Sumitomo, TEPSCO, JOKMEC, and Japan International Cooperation Agency (JICA), and financial organization such as JBIC, NEXI, the Japanese companies' involvement in Baku-Tbilisi-Ceyhan oil pipeline, Southern Gas Corridor, North-1, North-2 thermal power plants and other projects and added that there are new prospects for future cooperation in this direction. It was noted that the country is planning to hold auctions in the field of renewable energy and invite Japanese companies to participate.
Japanese Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Azerbaijan Junichi Wada said that his country is interested in expanding cooperation with Azerbaijan in the field of energy, adding that he would spare no efforts to develop these relations.