Energetika naziri Pərviz Şahbazov: “Türkiyə ilə yaşıl enerji sahəsində böyük uğurlara imza atmağın vaxtıdır”
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “Turkuvaz Media Qrupu”nun təşkilatçılığı və Türkiyənin Energetika və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən “IV Energetika və Təbii Sərvətlər Zirvəsi”ndə iştirak edib. Nazir “Türkiyənin enerjisi - Pandemiyadan sonra enerji sənayesini yenidən düşünmək” devizi altında təşkil olunan tədbirdə çıxış edib. Türkiyənin enerjisinin böyük bir coğrafiyanı aydınladaraq təhlükəsizliyi, sabitliyi, inkişaf və tərəqqini təmin etdiyini vurğulayan nazir bu ölkənin vizyonunun postpandemiya dövründə də region üçün strateji əhəmiyyət daşıyacağını qeyd edib.
Bildirilib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin qətiyyəti sayəsində 1994-cü ildə “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanmasından başlayan müstəqil enerji siyasətimiz Türkiyə ilə birgə həyata keçirilərək Avrasiya məkanına “Bakı-Tbilisi-Ceyhan”, “Bakı-Tbilisi-Ərzurum”, TANAP, “Cənub Qaz Dəhlizi” kimi qlobal enerji-kommunikasiya layihələrini qazandırıb. Birgə siyasi iradənin məhsulu olan bu layihələr Azərbaycanın, Türkiyənin, eləcə də digər ölkələrin enerji təhlükəsizliyinə təminat verir, enerji sahəsində əməkdaşlığımızı davamlı prosesə çevirir: “İndiyə qədər Bakı-Tbilisi-Ceyhan boru xətti ilə Türkiyə və dünya bazarlarına təkcə Azərbaycanın, təxminən, 437 milyon tondan çox nefti nəql edilib. Qaz kəmərləri ilə Türkiyəyə “Şahdəniz” yatağından 81,7 milyard kubmetr təbii qaz nəql olunub. 2018-ci ilin iyulundan indiyə kimi TANAP-la Türkiyəyə 10,6 milyard kubmetr təbii qaz nəql olunub. Bu ilin 5 ayı ərzində isə Türkiyəyə nəql olunmuş 4,1 milyard kubmetr qazın 2,2 milyard kubmetri məhz TANAP-ın payına düşüb. Bu dövrdə TAP ilə Avropaya 2,3 milyard kubmetr qaz ixrac edilib. Birgə enerji layihələri hər iki ölkəni dünya üçün əhəmiyyətli enerji mərkəzinə çevirir və Avrasiyanın enerji xəritəsində imzalarını ifadə edir.”
Nazir ortaq hədəflərə doğru həmrəyliklə hərəkətin digər töhfəsi kimi SOCAR-ın Türkiyədə neft emalı - neft-kimya - enerji və logistika inteqrasiyası layihəsində, təbii qazın paylanmasında iştirakını qeyd edib. Bildirilib ki, “STAR” Neft Emalı Zavodu, Petkim və digər layihələr də daxil olmaqla enerji sahəsində müştərək işbirliyimiz Azərbaycanın Türkiyədəki sərmayəsinin sütununu təşkil edir: “Azərbaycanın Türkiyədəki sərmayəsi 18,3 milyard dollara, Türkiyənin isə Azərbaycana yatırdığı investisiyanın həcmi 13 milyard dollara qədər artıb. Prezident İlham Əliyevin ifadə etdiyi kimi ancaq qardaş ölkəyə bu qədər vəsait, bu qədər yatırım qoyula bilər. Bu isə iki ölkə arasındakı siyasi etibardan, etimaddan və əlbəttə ki, qardaş güvənindən irəli gəlir”, deyə nazir əlavə edib.
Çıxışda həmçinin energetika sektorunda planlaşdırılan layihələr, o cümlədən bərpa olunan enerji sahəsində əməkdaşlıqdan bəhs edilib. Nazir deyib ki, artıq yaşıl enerji sahəsində böyük uğurlara imza atmağın vaxtıdır: “Azad olunmuş ərazilər ölkə Prezidenti tərəfindən “yaşıl enerji” zonası elan edilib və orada əsasən bərpa olunan enerji mənbələrindən – su, günəş və külək enerjisindən istifadə ediləcək. Türk şirkətləri də azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan enerji layihələrində iştirakda maraqlıdırlar. Xüsusilə Laçın və Kəlbəcərdə külək elektrik stansiyalarının tikintisi layihələri üzrə əməkdaşlıq imkanları var. Qarabağın “yaşıl enerji” zonasına çevrilməsi prosesində türk şirkətləri ilə əməkdaşlığımız cəlbedici olmaqla bərabər, həm də həmrəyliyimizin rəmzi ola bilər.”
Nazir onu da əlavə edib ki, ərazi bütövlüyümüzün bərpasının yaratdığı imkanlar münasibətlərimizin yüksələn xətt üzrə inkişafını təmin edərək ölkələrimizi strateji, o cümlədən enerji keçidi prosesinin hədəflərinə daha da yaxınlaşdıracaqdır. Hazırda yeni reallıqların yaranması, Türkiyə-Azərbaycan birliyinin regionda həlledici amilə çevrilməsi isə məhz iki ölkənin liderlərinin -cənab İlham Əliyev və Rəcəb Tayyib Ərdoğanın bir-birinə güvəninin, qardaşlığının, gələcəyə aydın baxışlarının zəfəridir.
Qeyd edək ki, Türkiyənin energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz, Beynəlxalq Enerji Agentliyinin icraçı diektoru Fatih Birolun da qatıldığı tədbir üç panel üzrə çıxışlar və müzakirələrlə davam etdirilib.

Energy Minister Parviz Shahbazov: "It is time to make great strides with Turkey in the field of green energy”
Minister of Energy Parviz Shahbazov attended the “4th Energy and Natural Resources Summit” organized by Turkuvaz Media Group and held with the support of the Ministry of Energy and Natural Resources of Turkey. The minister made a speech at the event organized under the motto "Energy of Turkey - Rethinking the energy industry after the pandemic". Highlighting that Turkey's energy ensures security, stability, development and progress by clarifying a great geography, the minister noted that the country's vision will be of strategic importance for the region in the period of postpandemic .
It was noted that, thanks to the determination of National Leader Heydar Aliyev, our independent energy policy, which began with the signing of the “Contract of the Century” in 1994, was implemented jointly with Turkey and gained global energy and communication projects such as “Baku-Tbilisi-Ceyhan”, “Baku-Tbilisi-Erzurum”, TANAP and “Southern Gas Corridor” to the Eurasian space. These projects, which are the product of joint political will, guarantee the energy security of Azerbaijan, Turkey, as well as other countries, turn our energy cooperation into a continuous process: “So far, more than 437 million tons of Azerbaijani oil has been shipped to Turkish and world markets through the Baku-Tbilisi-Ceyhan pipeline alone. 81.7 bcm of natural gas from the Shah Deniz field was transported to Turkey via gas pipelines. Since July 2018, TANAP has transported 10.6 bcm of natural gas to Turkey. During the first five months of this year, 2.2 bcm out off 4.1 billion cubic meters of gas was transported to Turkey through TANAP. During this period, TAP exported 2.3 bcm of gas to Europe. Joint energy projects turn both countries into an important global energy hubs and signify the Eurasian energy map.”
The minister noted SOCAR's participation in the oil refining-petrochemical - energy and logistics integration project in Turkey and natural gas distribution, as another contribution of the movement towards common goals. It was noted that, our joint cooperation in the field of energy including STAR Oil Refinery, Petkim and other projects, forms the pillar of Azerbaijan's investment in Turkey: “Azerbaijan's investment in Turkey has increased to 18.3 billion USD, while Turkey's investment in Azerbaijan has increased to 13 billion USD. As stated by President Ilham Aliyev, only this much investment can be made in the brotherly country. This is due to the political trust, the confidence and, of course, the brotherly trust between the two countries.” the minister added.
In his speech the minister also spoke about the planned projects in the energy sector, including cooperation in the field of renewable energy. The minister said that already it is time to make great strides in the field of green energy: “The liberated territories have been declared a “green energy” zone by the President of the country and mainly by renewable energy sources – water, solar and wind will be used there. Turkish companies are also interested in participating in renewable energy projects in liberated areas. In particular, there are opportunities for cooperation in the construction of wind power plants in Lachin and Kalbajar. Our cooperation with Turkish companies in the process of turning Karabakh into a “green energy” zone is attractive and can also be a symbol of our solidarity.”
The minister also added that the opportunities created by the restoration of our territorial integrity will further bring our countries closer to the goals of the strategic, including the energy transition process by ensuring the development of our relations on the rising line. The emergence of new realities and the transformation of the Turkish-Azerbaijani Union into a decisive factor in the region are the triumphs of the leaders of the two countries-Mr. Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan's trust, brotherhood and clear vision for the future.
It should be noted that the event attended by the Minister of Energy and Natural Resources of Turkey Fatih Dönmez, Executive Director of International Energy Agency Fatih Birol, was continued with speeches and discussions on three panels.