Vyanada səfərdə olan Energetika naziri Pərviz Şahbazov Səudiyyə Ərəbistanının Energetika naziri şahzadə Əbdül Əziz bin Salman, OPEC-in Baş katibi Məhəmməd Sanusi Barkondo  və Rusiya Federasiyasının Energetika naziri Aleksandr Novak ilə görüşlər keçirib.
Səudiyyə Ərəbistanının Energetika naziri şahzadə Əbdül Əziz bin Salman ilə görüşdə neftə tələbatı azaldan və qiymətə təsir edən amillər, o cümlədən koronavirusun iqtisadi inkişafı zəiflətməsi vəziyyətində neft bazarının tənzimlənməsi məsələləri müzakirə edilib. “OPEC plus” ölkələrinin neft bazarına növbəti dəstəyinin vacibliyi qeyd olunub.
Görüşdə, həmçinin ikitərəfli enerji əməkdaşlığına dair məsələlərə də toxunulub. 240 MVt gücündə külək enerjisi layihəsi üzrə Energetika Nazirliyi və “ACWA Power” şirkəti arasında imzalanmış İcra müqaviləsinin iki ölkə arasında enerji əməkdaşlığının inkişafında əhəmiyyətindən bəhs edilib. Nazir Əbdül Əziz bin Salman külək elektrik stansiyasının tikintisi ilə bağlı investisiya layihəsinin həyata keçirilməsi üçün “ACWA Power” ilə müvafiq müqavilələrin imzlanması mərasimində iştirakına razılıq verib.
OPEC-in Baş katibi Məhəmməd Sanusi Barkondo və Rusiyanın Energetika naziri Aleksandr Novak ilə görüşlərdə isə neft bazarının qısa və uzunmüddətli perspektivdə inkişafı nəzərdən keçirilib. Neftin qiymətində volatilliyin və tələb-təklif arasında fərqin azaldılması üçün hasilatın məhdudlaşdırılması təklifi üzrə fikir mübadiləsi aparılıb. Neft bazarının tənzimlənməsi baxımından OPEC və qeyri-OPEC ölkələri arasında əməkdaşlığın və öhdəliklərin icrasının zəruriliyi vurğulanıb.

Minister of Energy Parviz Shahbazov met his counterparts from Saudi Arabia, Russia, and Secretary General of OPEC
During his visit to Vienna the Minister of Energy Parviz Shahbazov held metings with the Minister of Energy of Saudi Arabia Prince Abdulaziz bin Salman, Secretary General of OPEC Mohammed Sanusi Barkindo, and Minister of Energy of the Russian Federation Alexandr Novak.
At the meeting with the Minister of Energy of Saudi Arabia Prince Abdulaziz bin Salman the factors reducing the oil demand and affecting the prices, including the adjustment of the oil market in case of a decline in the economic development due to coronavirus were discussed. The significance of a further support by the “OPEC plus” countries to the oil market was underlined.
At the meeting also the issues in regard to the energy cooperation were touched upon. They talked about the importance of the Implementation Agreement signed between the Ministry of Energy and ACWA Power on a wind energy project with 240 MV capacity for strengthening the cooperation between two countries. The Minister Abdulaziz bin Salman agreed to participate in the ceremony of signing the relevant agreement with ACWA Power for the implementation of the investment project on the construction of a wind power plant.
At the meetings with the Secretary General of OPEC Mohammed Sanusi Barkindo and Minister of Energy of the Russian Federation Alexandr Novak the short- and long-term development of the oil market was reviewed. They had an exchange of ideas on the proposal of reducing the production to decrease the volatility in the oil prices and the difference between the supply and demand. The necessity of the cooperation between and performance of the obligations by the OPEC and non-OPEC countries in terms of adjusting the oil market was underlined.