“OPEC plus” Nazirlərinin Birgə Monitorinq Komitəsinin 14-cü iclası çərçivəsində Energetika naziri Pərviz Şahbazov bir sıra görüşlər keçirib. Səudiyyə Ərəbistanının energetika, sənaye və təbii sərvətlər naziri Xalid Əbdüləziz Əl Falih ilə görüşdə qlobal neft bazarının cari vəziyyəti, öhdəliklərin icra səviyyəsi, qısa və uzunmüddətli perspektivdə gözləntilər, eləcə də ikitərəfli enerji əməkdaşlığına dair məsələlər müzakirə edilib.
Xalid Əl Falih “OPEC plus” formatının ilkin təşəbbüskarlarından biri kimi Azərbaycan Prezidentinin rolunu və ölkəmizin “Əməkdaşlıq Bəyannaməsi” çərçivəsində neft bazarının tənzimlənməsi prosesində iştirakını, Nazirlərin Birgə Monitorinq Komitəsinin Bakıda keçirilmiş tədbirinin əhəmiyyətini qeyd edib. Neft bazarının mümkün inkişaf istiqamətləri barədə fikirlərini bölüşüb.
Azərbaycanın dünya neft bazarında tarazlıq, qiymət sabitliyi naminə əməkdaşlığa davamlı dəstək verdiyini deyən  Energetika naziri Pərviz Şahbazov isə bildirib ki,  aprel ayında  hasilatın azaldılması ilə bağlı öhdəlik artıqlaması ilə yerinə yetirilib.
İki ölkə arasında enerji sahəsinə qarşılıqlı investisiya yatırılması, biznes dairələri arasında əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib. Bərpa olunan enerji sahəsində  Səudiyyə Ərəbistanının “ACWA POWER” şirkəti ilə imzalanmış əməkdaşlıq memorandum çərçivəsində görüləcək tədbirlər ətrafında müzakirələr aparılıb.
OPEC-in Baş katibi Məhəmməd Sanusi Barkindo ilə görüşdə də neft bazarının vəziyyəti əsas müzakirə mövzusu olub. Məhəmməd Sanusi Barkindo bazarda sabitliyin qərarlaşması üçün “OPEC plus” formatında tədbirlərin davam etdirilməsini  vacib hesab edib.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov “OPEC plus” ölkələri üzrə öhdəliklərin ümumi icra səviyyəsinin yüksək olmasını əməkdaşlığın uğuru  kimi qeyd edib. Azərbaycanın hasilatın azaldılması ilə bağlı əvvəlki aylarda gördüyü tədbirlərin apreldə öhdəliklərin tam  yerinə yetirilməsinə müsbət təsir etdiyini deyib.  Bildirilib ki,  4 ay müddətində orta gündəlik neft  hasilatı 130 % icra edilib.
Nazir deyib: “İyunda nazirlərin görüşündə ilin ikinci yarısı üçün qərar qəbul edərkən bütün geosiyasi və iqtisadi amilləri nəzərə almaqla ətraflı təhlillər aparmalıyıq. Bazarın balanslaşdırılması zamanı uzunmüddətli dövr üçün neftə qlobal tələbatı və bu baxımdan, neft sənayesinə investisiyanı təşviq edəcək qiymət sabitliyini də düşünməliyik.”
Söhbət zamanı “Neft İstehsal edən Ölkələr arasında Əməkdaşlıq Xartiyası” da nəzərdən keçirilib. Bildirilib ki, cari ilin iyun  ayınadək Xartiya ilə bağlı proseslərin yekunlaşdırılması planlaşdırılır.
Neft bazarının tənzimlənməsi ilə əlaqədar müzakirələr Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin energetika və sənaye naziri Suheyl əl-Mazrui ilə görüşdə də davam etdirilib. Suheyl əl-Mazrui hazırda neftin qiymətinin qənaəbəxş olduğunu bildirib və  əlavə edib ki, ötən ilin sonunda  kəskin qiymət dəyişiklikləri ilə müşayiət olunan vəziyyətin təkrarlanması yolverilməzdir.
Energetika naziri Pərviz Şahbazov  isə deyib ki,  neftin qiymətinin həm istehsalçılar, həm də istehlakçılar üçün sərfəli həddə olması və tarazlığın  təmin edilməsi məqsədilə neft bazarına  hazırda əsas dəstəyi “OPEC plus” ölkələri verə bilər.
Söhbət zamanı geosiyasi faktorlar, şist neftin təsirləri, kommersiya neft ehtiyatları, qlobal iqtisadi artım  və neftə tələbat dinamikası nəzərdən keçirilib.
Nazir həmçinin OPEC Konfransının prezidenti, Venesuelanın neft naziri Manuel Kevedo Fernandes, Nigeriyanın neft ehtiyatları naziri Emmanuel Kaçikvu, Kuveytin  neft, elektrik və su naziri Xalid Əl-Fadhel,  Omanın neft-qaz naziri  Məhəmməd Əl-Rumhi, Əlcəzairin energetika naziri Məhəmməd Arkab və Bəhreynin neft naziri Şeyx Məhəmməd Əl-Xəlifə ilə görüşüb. Görüşlərdə  neft məsələləri ilə yanaşı, ikitərəfli enerji əməkdaşlığının müxtəlif istiqamətlərinə dair müzakirələr aparılıb.

The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov held a number of meetings in Saudi Arabia
The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov held a number of meetings within the framework of the 14th meeting of the Joint Ministerial Monitoring Committee of “OPEC plus”. At the meeting with the Minister of Energy, Industry and Mineral Resources of Saudi Arabia Khalid Abdul Aziz Al Falih, the current status of the global oil market, the level of fulfillment of obligations, expectations in the short and long term, as well as bilateral energy cooperation were discussed.
Khalid al-Falih highlighted the importance of the role of the President of Azerbaijan as a primary initiator of the “OPEC plus” format and our country's participation in the regulation process of oil market within the framework of the Partnership Declaration, and the importance of the Joint Ministerial Monitoring Committee's event in Baku. They shared their views on possible development trends of the oil market.
The Minister of Energy Parviz Shahbazov said that Azerbaijan has been continuously supporting the cooperation in the world market for balance and price stability, and the commitment to reduce production was fulfilled in April.
Opportunities for mutual investments in the energy sector between the two countries, for cooperation between business circles were reviewed. Discussions on the measures to be taken within the memorandum of cooperation signed with Saudi Arabia's ACWA Power Company in the field of renewable energy were held.
The status of the oil market was the subject of discussion at a meeting with Secretary General of OPEC Mohamed Sanusi Barkindo. Mohammad Sanusi Barkindo believes that it is important to continue the events in the "OPEC plus" format for stability in the market. The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov said that the overall the level of fulfillment of obligations in “OPEC plus” countries is a success of cooperation. He said that the measures taken by Azerbaijan in the previous months on the reduction of production have a positive impact on the complete fulfillment of the obligations in April. It was noted that during four months the average daily oil production was fulfilled by 130%.
“In a ministerial meeting in June we need to carry out extensive analyzes taking into account all geopolitical and economic factors when we make decisions for the second half of the year. In the balancing of the market, we need to think about the global demand for oil for a long-term period and, in this respect, the price stability that will attract investment in the oil industry,” said the Minister
During the meeting, the "Charter of Cooperation among Oil Producing Countries" was discussed. It was noted that the Charter-related processes are expected to be completed by June of the current year.
Discussions on the oil market regulation were also continued at a meeting with the UAE Minister of Energy and Industry, Suhail al-Mazrouei. Suhail al-Mazrouei said that the price of oil is now quite satisfactory, and added that the recurrence of the situation accompanying by sharp price changes at the end of last year is unacceptable. The Minister of Energy of the Republic of Azerbaijan Parviz Shahbazov said that “OPEC plus” countries can now support the oil market to ensure affordable oil price, and equilibrium for both producers and consumers.
The talks focused on geopolitical factors, impacts of shale oil, commercial oil reserves, global economic growth and demand dynamics of oil.
The Minister also met with President of the OPEC Conference, Venezuela`s Minister of Oil Manuel Quevedo Fernandez, Nigeria's Minister of Oil Emmanuel Ibe Kachikwu, Kuwait's Minister of Oil, Electricity and Water Khaled Al-Fadhel, Oman's Minister of Oil and Gas Mohammed Al-Rumhi, Algeria's Minister of Energy Mohammad Arkab and Bahrain's Minister of Oil Sheikh Mohammed Al-Khalifa. The sides also discussed various aspects of bilateral energy cooperation, as well as issues related to oil.