Energetika naziri Pərviz Şahbazov neft hasil edən ölkələr arasında “Əməkdaşlıq Xartiyası” çərçivəsində “Enerji, iqlim və davamlı inkişaf” mövzusunda nazirlərin dəyirmi masasında iştirak edib
Sentyabrın 6-da neft hasil edən ölkələr arasında “Əməkdaşlıq Xartiyası” çərçivəsində “Enerji, iqlim və davamlı inkişaf” mövzusunda nazirlərin dəyirmi masası keçirilib. Videokonfrans formatında baş tutmuş tədbirə nazirlər, yüksək səviyyəli rəhbər şəxslər və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri də daxil olmaqla 100-ə yaxın iştirakçı qatılıb.
Yüksək vəzifəli rəsmilərin açılış nitqləri ilə başlamış tədbirdə energetika naziri Pərviz Şahbazov da çıxış edib. Çıxışda ölkəmizdə elektrik enerjisi istehsalında daha səmərəli texnologiyaların tətbiqi, bərpa olunan enerjidən istifadənin genişləndirilməsi, enerji səmərəliliyinə nail olunması və istixana effekti yaradan qaz emissiyalarının azaldılması üzrə görülmüş işlər barədə məlumat verilib. "Təmiz ətraf mühit"ə nail olmaq və "yaşıl inkişaf" ölkəsinə çevrilməyin 2030-cu ilə qədər ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafa dair beş Milli Prioritetindən biri kimi müəyyənləşdirilməsinin Azərbaycanın enerji keçidi prosesinə bağlılığının göstəricisi olduğu vurğulanıb. 44 günlük Vətən Müharibəsindəki tarixi qələbəmizlə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən “yaşıl enerji” zonası elan edildiyi, hazırda müvafiq konsepsiya və baş planın hazırlanmaqda olduğu diqqətə çatdırılıb: “Əsas məqsədimiz bu ərazilərin elektrik enerjisinə olan tələbatını bərpa olunan enerji mənbələri hesabına ödəməkdir”- deyə Pərviz Şahbazov bildirib.
Qeyd edək ki, tədbirdə Azərbaycan tərəfindən nümayəndə heyətinin tərkibində Energetika Nazirliyinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin əməkdaşları iştirak edib.

Minister of Energy Parviz Shahbazov attended the Ministerial Roundtable on "Energy, Climate and Sustainable Development" under the framework of the "Charter of Cooperation" (CoC) between oil producing countries
On September 6, the Ministerial Roundtable on "Energy, Climate and Sustainable Development" under the framework of the "Charter of Cooperation" (CoC) was held between oil producing countries. Nearly 100 participants, including ministers, senior executives and representatives of international organizations, attended the event in videoconference format.
Minister of Energy Parviz Shahbazov also made a speech at the event, which started with the opening remarks of high officials. In the speech, the information was given about the implementation of more efficient technologies in power generation in our country, expansion of the use of renewable energy, achieving energy efficiency and measures to reduce the greenhouse gas emissions. It was emphasized that the achievement of a "clean environment" and the transformation into a "green development" country until 2030 as one of the five national priorities on socio-economic development was an indicator of Azerbaijan's commitment to the energy transition process. Decleration of the our territories liberated from occupation by our historic victory in the 44-day Patriotic War as "green energy" zone by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and current development of a relevant concept and master plan were brought to the attention: “Our main goal is to meet the power needs of these areas at the expense of renewable energy sources," Parviz Shahbazov said.
It should be noted that at the event Azerbaijani delegation included the employees from the Ministry of Energy and the Ministry of Ecology and Natural Resources of the Republic of Azerbaijan.